ČSSD potopila vláda s hnutím ANO, míní politolog

Politolog Daniel Kroupa míní, že sociální demokracii poškodila účast ve vládě. Hnutí ANO podle něj sice získalo nejvíce mandátů, ale fakticky volby prohrálo, protože ztratilo koaliční potenciál. V úspěchu koalice Spolu velkou roli sehrála osobnost Petra Fialy (ODS), který působil po celou volební kampaň věrohodně, řekl ČTK Kroupa, vysokoškolský pedagog a bývalý politik.

Jana Maláčová

Propad komunistů Kroupa očekával. "V krajských volbách získali pouhá čtyři procenta. Sociální demokraté balancovali dlouhou dobu kolem hranice pěti procent a ukazuje se, že politika pana (Jana) Hamáčka po vyloučení svých oponentů ve straně byla špatná a hlavně účast ve vládě sociální demokracii poškodila," uvedl Kroupa.

Voliči od sociální demokracie a komunistů odešli podle mínění Kroupy především proto, že jejich strany se prezentovaly jako zastánci zájmu zaměstnanců a chudých lidí a přitom se spojily s velkokapitalistou, který sleduje svůj ekonomický prospěch.

Hnutí ANO volby podle politologa fakticky prohrálo. "Ztratilo koaliční potenciál a muselo by se spojit s extrémní stranou SPD k tomu, aby sestavilo vládu a získat nějakou další stranu, které ovšem spolupráci s ním vyloučily," řekl Kroupa. Mezi poražené podle něj patří také agentury pro výzkum veřejného mínění, které dělají preference politických stran.

Z hlediska koalice Spolu se podle Kroupy volby jeví jako jednoznačně vyhrané a oběma koalicím se podařilo získat ve Sněmovně pohodlnou většinu. "Velkou roli v úspěchu koalice Spolu sehrála osobnost Petra Fialy, který působil po celou volební kampaň velmi věrohodně, klidně a nekonfliktně, zatímco pan (Andrej) Babiš (ANO) a ostatní politici se pouštěli do osobních výpadů, i tohle ocenili mnozí voliči, kteří by jinak Petra Fialu nevolili," uvedl Kroupa.

Piráti a Starostové skončili třetí. V preferenčních hlasech Piráty přeskákali Starostové. "Určité procento jim jistě sebrala kampaň vedená proti nim, ale nejvíce Piráty poškodil fakt, že starosty na na kandidátce mnoho lidí zná. Starosta, který se osvědčil, získá hlasy, i kdyby se stokrát apelovalo na to, aby se nekroužkovalo," uvedl Kroupa.

Koalice Spolu představila Národní institut pro zvládnutí pandemie

28.10.2021 16:11 Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení…

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Související:

Právě se děje

reklama