Dostálová: Praha nesmí zveřejnit audit k Babišovi, podle Bruselu je důvěrný

Hlavní město Praha podle Evropské komise (EK) není oprávněno zveřejnit závěry auditu, který EK vypracovala na téma možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekla to dnes ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Klára Dostálová
doporučujeme

Praha audit dostala jako jedno z připomínkových míst řízení vedeného EK. V prosinci požádala komisi o stanovisko, jestli může dokument zveřejnit. Podle Dostálové to komise odmítla a trvá na důvěrném režimu dokumentu, který mezi tím získala a zveřejnila některá média.

Magistrát si nechal kvůli zveřejnění auditu zpracovat právní stanovisko od advokátní kanceláře Frank Bold advokáti. To doporučilo obrátit se na EK a dokument zveřejnit až v případě jejího souhlasu. Radní se poté rozhodli závěry auditu nezveřejnit, ale v dopisu pro komisi argumentovali zjevným veřejným zájmem na jejich zpřístupnění veřejnosti.

Dostálová pro idnes.cz uvedla, že komise pražskému návrhu nevyhověla. "Musím říci, že EK odmítla zcela vlastně ten návrh Prahy. Napsala samozřejmě, že je to v režimu důvěrné a že Praha není oprávněna to zveřejňovat," řekla portálu Dostálová. Komise podle ní "zásadním způsobem" vyvrátila i právní rozbor, který si magistrát nechal vypracovat.

Babiš má podle unijního auditu dále zájem na hospodářském úspěchu holdingu Agrofert. Podle auditorů to ovlivnilo nestrannost rozhodování premiéra, protože z titulu svých politických funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Evropské dotace udělené holdingu od účinnosti nyní platné verze zákona o střetu zájmů, tedy od února 2017, jsou tak podle auditu v rozporu se zákonem. Česko by tak mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Kuberu? O křeslo v Senátu se utká Hanza s Bergmanem

06.06.2020 19:01 Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem …

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo

06.06.2020 14:49 Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti…

Ruští diplomaté, jež vyhostilo Česko, opustí Prahu v neděli

06.06.2020 14:20 Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy