Dvě hodiny do konce voleb: K urnám nepřišla ani polovina voličů

Účast ve volbách do obecních zastupitelstev se zatím nejčastěji pohybuje mezi 30 a 40 procenty. Mezi obcemi jsou ale velké rozdíly. Někde je podle volebních komisí zájem překvapivě nízký, jinde naopak vyšší než obvykle. Ještě menší než v komunálních je zpravidla účast ve volbách do třetiny Senátu, zjistila ČTK. V Brně se policie zabývala oznámením, že by v noci mohl někdo manipulovat s hlasovacími lístky v několika okrscích. Lidé mohou dnes odevzdat svůj hlas ještě do 14:00.

Volební účast v Praze se dnes dopoledne pohybovala v oslovených městských částech většinou okolo 30 a více procent. Nejvyšší zájem zatím hlásí Praha 13, kde přišlo 36 procent voličů, za ní je v těsném závěsu s 35 procenty Praha 7. Ve dvanácté městské části je to 33,4 procenta, ve třetí 33 procent voličů. Radnice Prahy 9 uvádí 32,7 procenta a Praha 1 zhruba 32 procent. Nad 30 procenty se účast pohybuje také v Praze 2, 4, 5 a 10 a v Praze 14 je to 29,89 procenta.

V Brně dnes k 10:00 přišlo ke komunálním volbám 37,27 procenta voličů, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. V kraji byla podle mluvčí Aleny Knotkové ve stejnou dobu účast 41,3 procenta. Nejvyšší účast v kraji je v obci Osiky na Brněnsku, kde volilo 69,2 procenta, nejnižší v obci Kyjovice na Znojemsku, kde hlas odevzdalo 24,2 procenta oprávněných voličů. Policie kvůli oznámení o možné manipulaci s hlasovacími lístky vyrozuměla člověka zodpovědného za organizaci voleb v Brně, který vyzval předsedy komisí, aby přijali vlastní opatření, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

V Ústeckém kraji se odhad volební účasti pohybuje okolo 34 procent. Jsou velké rozdíly mezi obcemi, řekla ČTK před 11:00 mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Před čtyřmi lety byla účast 40,32 procenta, nejnižší v republice. V Jirkově na Chomutovsku například v okrsku číslo čtyři, který je v ulici Smetanovy sady, do 11:00 vhodilo hlas do urny téměř 32 procent voličů.

V Libereckém kraji je zájem o komunální volby podle zjištění ČTK výrazně menší než o volby do Poslanecké sněmovny. Dvě hodiny po dnešním otevření volebních místností přišla zatím k urnám zhruba třetina zapsaných voličů. V jednom z okrsků na Žižkově Vrchu v Jablonci nad Nisou hlas už odevzdalo 41 procent lidí, naproti tomu v některých místech s tradičně vysokou účastí hlásí letos jen malý zájem.

"Chodí málo lidí, u voleb na Králově Háji jsem už 20 let a letos je asi zatím nejhorší účast, a to je to tady sídliště, kde jsou hlavně starší lidé, kteří vždy k volbám poctivě chodili," řekla ČTK zapisovatelka jednoho z libereckých okrsků Jana Žáková. Navíc podle ní nebývale velké množství lidí nevolí do Senátu. Účast v obecních volbách tam byla kolem desáté ráno přes 32 procent, obálku pro senátní volby si v okrsku vzalo zhruba 30,6 procenta voličů.

"Účast je zatím kolem 30 až 40 procent u komunálních voleb, u Senátu bude asi nižší," řekl ČTK Cyril Štangl z organizačního a právního odboru Pardubického krajského úřadu. V Podůlšanech na Pardubicku někdo v noci na dnešek posprejoval budovu obecního úřadu a úřední desku. "Volební proces tím ale narušen nebyl," dodal Štangl.

V jižních Čechách se volební účast kolem 11:00 pohybovala od 25 do 40 procent. Více lidí než dnes chodilo v pátek, zjistila ČTK. V jednom z českokrumlovských okrsků byla účast 38,4 procenta, v jiném v Dačicích 32,3 procenta do zastupitelstva a 31 procent do Senátu.

Volební účast v Plzeňském kraji se zatím pohybuje mezi 30 až 50 procenty, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Zatímco například na Domažlicku je průměr kolem 35 procent, na Rokycansku je to ze všech okresů kraje zatím nejvíc - kolem 50 procent, a například v Přívěticích aktuálně 53 procent. Slušné počty voličů chodí k urnám také v Plzni, kde se účast blíží ke 40 procentům, v obcích na jihu Plzeňska je to zatím kolem 30 procent. Ve volbách do Senátu podle Nového odevzdala hlas zatím zhruba čtvrtina voličů.

V některých jihlavských obvodech, kde se volí také nový senátor, je účast zatím třetinová až padesátiprocentní. Obdobná je také v malých obcích, kde lidé vybírají ze stejného počtu kandidátů, kolik je míst v zastupitelstvu, platí to například pro Hladov, kde už před 11:00 přišlo volit 50 procent voličů. V pátek byla přitom účast v obcích s jednou kandidátní listinou výrazně menší než v městských obvodech.

Ve středních Čechách účast k dnešním 10:00 dosahovala okolo 30 procent, v největším středočeském městě, Kladně činila 32 procent. Jednu z největších volebních účastí mezi okresními městy ve středních Čechách má Nymburk, a to 37 procent. V Benešově přišlo k volebním urnám podle Soni Vanhoecke z městského úřadu přes 33 procent voličů. V Rakovníku už svůj hlas odevzdalo přes 28 procent voličů, v Příbrami podle Ivany Novotné-Kuzmové přes 29 procent. Kamil Choc z berounské radnice ČTK řekl, že účast v komunálních volbách je kolem 34 procent a v senátních 29 procent. V Kolíně činí podíl odevzdaných hlasů 31 procent.

V Olomouckém kraji k volbám dosud přišlo v průměru kolem 32 procent voličů, řekl ČTK Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu. "Volební účast je zhruba stejná jako při předchozích volbách, kdy přišlo volit 368 voličů. Myslím, že do 14:00 se k tomuto číslu přiblížíme," řekla Iveta Palkovičová, zapisovatelka okrskové komise v ZŠ Demlova na lidnatém sídlišti Lazce v Olomouci. Evidovaných voličů je zde 1096. Většina příchozích podle Palkovičové volí své zástupce do zastupitelstva i Senátu.

"Stejně jako v pátek objíždí volební místnosti v Moravskoslezském kraji dvě kontrolní skupiny složené z krajských úředníků. Odhadují volební účast lehce nad 40 procent. Nezaznamenali žádné komplikace ani pochybení," uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

V Hradci Králové byla volební účast po 11:00 na úrovni 36 procent. "Některé okresky odhadovaly, že na účast z voleb roku 2018 ve výši 43,5 procenta se již nedostanou. Naopak někde měly již dopoledne účast přes 40 procent, například v okrsku Mandysova na sídlišti Moravské Předměstí," řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

Volební účast v Karlovarském kraji se kolem 11:00 pohybovala mezi 40 až 50 procenty. Ve větších městech přišlo k volebním urnám spíše méně lidí, kolem 40 procent, zatímco menší města už leckde zaznamenala účast přesahující 50 procent, zjistila ČTK.

V Uherském Hradišti ve Zlínském kraji byla k dnešním 11:00 volební účast 38,2 procenta, v jednom z okrsků 54,7 procenta. Před čtyřmi lety přišlo ve městě ve stejnou dobu k volebním urnám 35,7 procenta oprávněných voličů. V Kroměříži odevzdalo hlas v komunálních volbách 37 procent voličů, v senátních volbách 36 procent. V největším vsetínském volebním okrsku v Rokytnici přišlo dnes zatím v komunálních volbách volit 36,6 procenta oprávněných voličů, v nejmenším okrsku v Semetíně 39,4 procenta. Ve Zlíně byla dnes v 11:00 volební účast 35,8 procenta.

Vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran na počet obdržených hlasů hnutí ANO. Nejvíce obecních mandátů ovšem ze stran získala KDU-ČSL. Rovněž v senátních volbách mohou nejvíc ztratit lidovci, kteří obhajují vítězství v sedmi z 27 obvodů, kde se nyní volí.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Česko pozve účastnické státy OBSE k pozorování prezidentských voleb

Česko v souladu s politickými závazky pozve mimo jiné další účastnické státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) k pozorování lednových prezidentských voleb. Naposledy OBSE vyslalo omezenou misi do České republiky loni na pozorování sněmovních voleb. Vyplývá to z materiálu ministerstva zahraničí, který minulý týden schválila vláda.

Více souvisejících

Volby Komunální volby Senátní volby

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 56 minutami

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 1 hodinou

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli. Sněmovna i Senát tento týden schválily výcvik až 4000 ukrajinských vojáků v Česku do konce příštího roku.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 5 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 6 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 7 hodinami

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy