Filip a Babiš se nedohodli ohledně rozpočtu, komunisty se pokusí přesvědčit Schillerová

Komunisté se zatím nedohodli s vládou na podpoře státního rozpočtu na příští rok, řekl novinářům po dnešní schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) předseda KSČM Vojtěch Filip. Stranu se pokusí přesvědčit ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na pátečním jednání jejího výkonného výboru. Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, podmiňují podporu rozpočtu snížením obranného rozpočtu o deset miliard.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Schůzky ve Strakově akademii se dnes ráno zúčastnili i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. "Zatím jsme se nedohodli, pokračovat v jednání budeme s ministryní financí v pátek na výkonném výboru," řekl novinářům Filip.

KSČM podle něj úpravy obranného rozpočtu dál vyžaduje. "Odpověď, že nic nejde, nemám rád. Zatím (Metnar) trval na svém a my jsme také trvali na svém," dodal.

Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun, letos dostalo ministerstvo 75,5 miliardy. Babiš na nedávném velitelském shromáždění české armády řekl, že odmítá veškeré snahy o to, aby se armádní rozpočet nezvyšoval. Naopak chce podpořit růst rozpočtu a pracovat na zvýšení počtu vojáků.

Sněmovna bude ve středu jednat o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu. Podle kabinetu epidemie covidu-19 vyžaduje, aby neskončil 12. prosince, ale až 11. ledna. "Pan premiér se toho dotkl, ale závěr jsme nedělali žádný. Já jsem chtěl znát důvody pro prodloužení nouzového stavu a neshledávám je úplně podstatné," uvedl Filip. Rozhodující slovo ohledně postoje KSČM budou mít kolektivní orgány strany a poslanecký klub, dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v dnešním adventním rozhovoru pro rádio Impuls řekl, že koalice bude pravděpodobně potřebovat k prodloužení nouzového stavu hlasy KSČM. "Mě strašně mrzí, jak se k tomu staví opozice. Musím říct, že v tomto hlasování budeme potřebovat Filipa," řekl. Ve studiu proto před středečním Filipovým rozhovorem nechal šéfovi KSČM výtisk divadelní hry Jak je důležité míti Filipa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama