Filip varoval před tím, aby podmínky voleb do PS určoval Senát

Předseda KSČM Vojtěch Filip by byl nerad, kdyby podmínky voleb do Sněmovny určoval Senát tím, že zablokuje sněmovní dohodu. Novinářům to řekl po dnešním jednání širšího vedení KSČM. Poté, co Ústavní soud část předpisu o volbách do dolní komory Parlamentu tento týden zrušil, je podle něj nutné najít kompromisní řešení, které podpoří většina v obou komorách.

Podle Filipa se zřejmě bude nutné smířit s tím, že na předpisu nebude úplná shoda. Nutné je podle něj najít kompromis, který podpoří většina obou komor. "Byl bych nerad, aby byl Senát tím, kdo určuje podmínky voleb do Sněmovny. My se také Senátu do jejich jednacích řádů nevměšujeme, nesnažíme se získat nějakou nadvládu nad Senátem," uvedl.

Pokud by Senát zablokoval případnou dohodu Sněmovny, bylo by to podle Filipa velmi nebezpečné. Za jednu z možných variant považuje i to, že by se přijala úprava pro letošní říjnové volby a po nich by vznikla pracovní skupina obou komor a připravila komplexní novelizace volebních kodexů.

Filip by byl rád, aby principy dohody vznikly do konce února. "Aby pak ministerstvo vnitra napsalo ten zákon tak, aby už v březnu jsme o něm mohli jednat jako o textu zákona," uvedl. Ústavní soud podle něj vytvořil na ústavní činitele nepřiměřený tlak.

Ústavní soud tento týden ve volebním zákoně zrušil mimo jiné způsob přepočítávání voličských hlasů na poslanecké mandáty. Sněmovní strany se chystají o nové úpravě, která se uplatní i při letošních již vyhlášených volbách, jednat v úterý odpoledne. Schůzka vedení Senátu a jeho klubů se uskuteční v úterý večer. K přijetí volebních úprav je třeba souhlasu obou parlamentních komor, poslanci nemohou Senát přehlasovat.

Související

Vojtěch Filip

Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích

Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip se v únoru omluvil někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za svůj výrok z roku 2019, že v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté dluhy za desítky milionů korun. Muži uzavřeli smír, který pravomocně schválil Městský soud v Praze. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). 
Vojtěch Filip (KSČM)

Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali

Předseda komunistů Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM dnes rezignovali na stranické posty. Reagovali tak na výsledky voleb, které poslaly KSČM po 30 letech mimo Poslaneckou sněmovnu. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort. Filip označil výsledek voleb za zdrcující porážku. Členem strany zůstává. Už dříve oznámil, že znovu na předsedu KSČM kandidovat nebude.

Více souvisejících

Vojtěch Filip (KSČM) Ústavní soud ČR KSČM

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 32 minutami

před 57 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Netanjahu promluvil o budoucnosti Pásma Gazy po válce

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy