Jednání s profesními svazy ohledně kompenzací pro podnikatele budou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pokračovat v pondělí. Řeší se více variant, sdělil po dnešní schůzce se zástupci podnikatelů ČTK.
Dnešní jednání se podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy soustředilo na rychlou pomoc provozovatelům zrušených vánočních trhů. V pondělí by měla být tématem podpora pro nejmenší řemeslníky, kteří měli na vánočních trzích prodávat. Prouza to řekl ČTK.
Otázku náhrad pro podnikatele zasažené v souvislosti s vládními opatřeními v boji proti koronaviru chce Havlíček uzavřít v průběhu pondělí, uvedl. Neupřesnil, o kterých možnostech náhrad se zaměstnavatelskými svazy v současné době jedná. V sobotu v České televizi řekl, že kompenzace by mohly fungovat ve třech úrovních propadu tržeb. Nejnižší pokles by byl mezi 30 až 50 procenty, další od 50 do 100 procent, třetí variantou by bylo úplné uzavření.
Provozovatelé vánočních trhů budou moci podle Prouzy využít program COVID Nepokryté náklady. "Zítra (v pondělí) budeme ještě dále jednat o co nejjednodušší formě podpory pro ty nejmenší řemeslníky, kteří se často na vánoční trhy připravují řadu měsíců a vyrábí zboží, které už nejde prodat jindy," řekl. Spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu by se podle něj mělo podařit nalézt řešení, které řemeslníkům pokryje většinu nákladů souvisejících nejen se zákazem prodeje na trzích, ale i s výrobou zboží v předchozích měsících.
Vláda tento týden schválila obnovení programů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a kompenzačního bonusu pro živnostníky. K tomuto kroku přistoupila v souvislosti se zpřísněním protiepidemických pravidel a zákazem vstupu neočkovaných lidí do provozoven služeb. Nárok na podporu měli mít podnikatelé s poklesem tržeb alespoň o 30 procent.
V závěru pracovního týdne kabinet vyhlásil nouzový stav a znovu zpřísnil opatření. Zakázal pořádání adventních a vánočních trhů, provozovatelům restaurací nařídil zavírací dobu mezi 22:00 a 04:59. Profesní svazy obratem upozornily, že schválené kompenzace nebudou dostatečné a bude je třeba upravit.
Související
Motorem růstu nemůže být stát, ale privátní sektor, řekl Havlíček. Vláda bude do Vánoc, věří Schillerová
Hrad zveřejnil plán dalších konzultací. Dorazí Havlíček nebo Schillerová
Karel Havlíček , podnikatelé , Tomáš Prouza
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 2 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 3 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 7 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
Nebezpečné projevy zimního počasí se vrací do Česka. Od pátečního večera do sobotního rána hrozí náledí. Tvořit se bude zejména v Čechách, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě