Havlíček hájí postup vlády ve věci kompenzací podnikatelům

V oblasti přímých nákladů, které stát provozům zasaženým v souvislosti s pandemií hradí, patří podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) Česká republika do špičky Evropské unie. Vláda podle něj na náhrady podnikatelům vynaložila 250 miliard korun. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Havlíček jako příklad kompenzací uvedl gastronomické odvětví. Pokud má podle něj provozovna pět zaměstnanců, platí nájemné 30.000 korun za měsíc, dostane od státu měsíční dotaci 275.000 až 290.000 korun. Záleží podle něj na tom, zda čerpá kompenzační bonus, nebo ne.

V Polsku podle Havlíčka stravovací zařízení měsíčně dosáhne na kompenzaci 216.000 korun, v Německu pak na 265.000 korun. "V Rakousku je to po úpravě a snížení podpory za měsíc prosinec 177.000," uvedl Havlíček.

Vláda podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého avizovala, že podnikatele zasažené krizí podpoří až 1,2 bilionu korun. Podle analýzy Hospodářské komory by měla podpora ke konci prosince činit 105,3 miliardy korun. Přitom na výdajové straně, což znamená sumu, kterou podnikatelé přímo dostanou, je 16,6 miliardy korun. Formou daňových a pojistných úlev podnikatelé ušetří 88,7 miliardy korun. Do náhrad nebyly započítány nové kompenzace, které vláda s opětovným zákazem některých podnikatelských činností připravila.

Související

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Karel Havlíček Vláda ČR podnikatelé Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 5 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 7 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 8 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra

Tropické počasí bude v následujících hodinách trápit především jižní Moravu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň avizují, že již o víkendu by se horké počasí mělo vrátit i na další místa v republice.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy