Kancelář prezidenta republiky (KPR) vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Poptává ji pro období od 1. května do konce Zemanova mandátu v březnu 2023, a to na zámku v Lánech a Pražském hradě. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek.
O Zemana od jeho listopadového propuštění z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) pečuje soukromá firma Senior Home Group.
Podle zadání musejí mít zájemci o zakázku uzavřenou smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na poskytování domácí péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění i péče nehrazené. Hlásit se mohou do 7. dubna.
Boris Šťastný z vedení Senior Home Group dnes ČTK řekl, že společnost se ještě se zněním výběrového řízení neseznámila, takže se zatím nemůže vyjadřovat k tomu, zda se ho zúčastní. Smlouvu s Kanceláří prezidenta republiky měla firma uzavřenu na dobu určitou, do konce dubna. Vyjádření Hradu ČTK zjišťuje.
Už dříve Šťastný uvedl, že domácí péče o Zemana je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy prezidentská kancelář.
Senior Home Group, která patří do skupiny Penta Hospitals, převzala péči o prezidenta na konci listopadu po jeho téměř dvouměsíčním pobytu v ÚVN. Sestry se o prezidenta, který se pohybuje na vozíku, starají od té doby nepřetržitě 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Server Seznam Zprávy začátkem března uvedl, že Hrad za služby o Zemana zaplatil do konce ledna zhruba 689.000 korun.
Smlouva se Senior Home Group byla uzavřena jako zakázka malého rozsahu, čímž Hrad zdůvodnil, proč se na poskytovatele domácí zdravotní péče na podzim nekonala žádná soutěž.
Důvod hospitalizace hlavy státu Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými se Zemanovým chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění a naznačil, že jde o cirhózu jater. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 1 hodinou
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 2 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 3 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 4 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 5 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 5 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 6 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 6 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 7 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 8 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 9 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
V ovzduší nad Českem se čas od času objeví prach ze Sahary, ale to není aktuální případ. Tentokrát k nám doputoval kouř z požárů ve Francii a Španělsku, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě