Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády odhadovat, jak dlouho zůstanou uzavřené hranice kvůli koronavirové krizi. Napoví to podle něj epidemiologický vývoj v řádu týdnů a měsíců.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes v Mladé frontě Dnes (MfD) odhadl, že letos nebude možné například na letní dovolenou vycestovat vůbec.

Vojtěch na dotaz, zda s Prymulovým názorem souhlasí, řekl, že situace se dá těžko predikovat. "Nějaký čas to trvat bude, nebudeme se moci odpouzdřit úplně brzy. Epidemiologická situace je vážná v okolních zemích, prakticky ve všech je horší než u nás. Riziko přenosu či zavlečení z těchto zemí je výrazné," uvedl ministr.

Občané podle něj budou kvůli tomu opatření nějakou dobu muset strpět. "Jak bude dlouhé, to ukáže až vývoj v řádu týdnů a měsíců, jak se Česká republika a další státy s epidemií poperou," uvedl. Úřady podle něj sledují vývoj situace v okolních zemích každý den. "A podle toho se musíme zařídit i u nás, abychom zajistili veřejné zdraví našich obyvatel," dodal.

Prymula po jednání vlády uvedl, že v rozhovoru odpovídal na přímý dotaz. "Pokud jde o letošní sezonu, myslím si, že vycestovat nebude možné vůbec," řekl v MfD. Na tiskové konferenci dodal, že křivky ohledně nákazy možná už dosáhly vrcholu. "Ale ten pokles na hranice blízké nule bude chvíli trvat. Režim bude volnější, ale je diskutabilní, jestli se bude nějak intenzivně cestovat," podotkl.

Zákaz vycestovat z ČR je jedním z opatření, která zatím platí podobně jako nouzový stav do 12. dubna. Pokud Sněmovna stav nouze prodlouží, premiér Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že kabinet protáhne i platnost svých opatření. Zákaz vycestovat neplatí například pro cizince a Čechy s pobytovým oprávněním v cizině, kteří chtějí ČR trvale opustit. Přes hranice mohou také lidé pracující v Rakousku a Německu, ale musí v těchto zemích strávit aspoň tři týdny a po návratu musí do karantény.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš (†97). Jeho blízcí tajili úmrtí i pohřeb

14.07.2020 22:15 Aktualizováno Zemřel předrevoluční generální tajemník ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Uvedla…

Facebook hrozí zrušením stránek SPD, Okamurovo hnutí se chce bránit

14.07.2020 14:19 Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia…

Babišovi rostou staronoví soupeři. Opozice se může spojit do dvou bloků

14.07.2020 12:35 Ačkoliv se to zdá ještě daleko, opozice se už pomalu a jistě připravuje na parlamentní volby 2021,…

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy