Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády odhadovat, jak dlouho zůstanou uzavřené hranice kvůli koronavirové krizi. Napoví to podle něj epidemiologický vývoj v řádu týdnů a měsíců.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes v Mladé frontě Dnes (MfD) odhadl, že letos nebude možné například na letní dovolenou vycestovat vůbec.

Vojtěch na dotaz, zda s Prymulovým názorem souhlasí, řekl, že situace se dá těžko predikovat. "Nějaký čas to trvat bude, nebudeme se moci odpouzdřit úplně brzy. Epidemiologická situace je vážná v okolních zemích, prakticky ve všech je horší než u nás. Riziko přenosu či zavlečení z těchto zemí je výrazné," uvedl ministr.

Občané podle něj budou kvůli tomu opatření nějakou dobu muset strpět. "Jak bude dlouhé, to ukáže až vývoj v řádu týdnů a měsíců, jak se Česká republika a další státy s epidemií poperou," uvedl. Úřady podle něj sledují vývoj situace v okolních zemích každý den. "A podle toho se musíme zařídit i u nás, abychom zajistili veřejné zdraví našich obyvatel," dodal.

Prymula po jednání vlády uvedl, že v rozhovoru odpovídal na přímý dotaz. "Pokud jde o letošní sezonu, myslím si, že vycestovat nebude možné vůbec," řekl v MfD. Na tiskové konferenci dodal, že křivky ohledně nákazy možná už dosáhly vrcholu. "Ale ten pokles na hranice blízké nule bude chvíli trvat. Režim bude volnější, ale je diskutabilní, jestli se bude nějak intenzivně cestovat," podotkl.

Zákaz vycestovat z ČR je jedním z opatření, která zatím platí podobně jako nouzový stav do 12. dubna. Pokud Sněmovna stav nouze prodlouží, premiér Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že kabinet protáhne i platnost svých opatření. Zákaz vycestovat neplatí například pro cizince a Čechy s pobytovým oprávněním v cizině, kteří chtějí ČR trvale opustit. Přes hranice mohou také lidé pracující v Rakousku a Německu, ale musí v těchto zemích strávit aspoň tři týdny a po návratu musí do karantény.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečas: Šlachta měl averzi, když se nestal policejním prezidentem

03.06.2020 10:18 Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta začal podle…

Babiš chce vědět, za jakých podmínek EU poskytne peníze

02.06.2020 19:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na dálku jednal s předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko…

Šíření a používání nacistických symbolů by mohlo být trestné

02.06.2020 18:37 Komerční šíření propagandistických předmětů národního socialismu i dalších podobných hnutí i…

Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

02.06.2020 16:33 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy