Jak se hýřilo za Jermanové: Kraj zveřejnil odměny vysoce postavených úředníků

Středočeský kraj splnil povinnost, kterou mu zadalo ministerstvo vnitra, a zveřejnil odměny čtyř nejvýše postavených úředníků. Jde o ředitele úřadu Jiřího Holuba a jeho zástupce. Nejštědřeji byl odměňován Holub, který dostal za loňský rok nad rámec platu téměř milion korun. Hejtmanství díky zveřejnění odměn už nehrozí exekuce, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle dřívějších informací serveru SeznamZpravy.cz brali někteří zaměstnanci úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíčně nadstandardní odměny mezi 60.000 a 85.000 Kč. Tím se jim výplata dostala na 120.000 až 150.000 korun měsíčně. Jeden z nich bral přes 190.000 korun, tedy více než ministr. Informace o platech úředníků kraj nejdřív zveřejnil jen v anonymizované podobě. V tabulce byly uvedeny měsíční odměny 20 úředníků, ale dosud nebylo jasné, komu jednotlivé odměny patří.

MfD nyní zjistila, že nejvyšší odměny pobíral ředitel úřadu Holub, který v roce 2018 dostal nad rámec platu 880.000 korun a loni 970.000 Kč. Jeho zástupce pro řízení úřadu a majetku Roman Šubert si předloni přišel na 745.000 a loni na 740.000 Kč a druhý zástupce pro veřejné služby Jindřich Schenk na 760.000 a čtvrt milionu. Poslední zástupce Jakub Aleša si na odměnách předloni vydělal 780.000 a loni 665.000 korun. Aleša přitom podle MfD loni dostal stejně jako Schenk poslední odměnu v dubnu, zřejmě oba poté v úřadu skončili. Alešova poslední odměna byla 510.000 korun.

Kraj zveřejnění jmen odmítal, tvrdil, že by porušil zákon o ochraně osobních údajů. Proti zveřejnění jmen k celé tabulce, tedy dvaceti lidí, se odvolal. "Dostali jsme ale informační příkaz zveřejnit odměny čtyř nejvyšších úředníků kraje, což jsme již splnili," uvedla končící hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Úřad zároveň proti rozhodnutí ministerstva podal správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soudní spor tak zveřejněním odměn nejvýše postavených úředníků nekončí. O zbylých 16 jménech se dál rozhoduje ve správním řízení, které je nyní kvůli správní žalobě pozastavené. Budoucí hejtmanka Petra Pecková (STAN) ale již uvedla, že po nástupu do funkce zřejmě žalobu nechá stáhnout.

Související

K volbám zamířila i Jaroslava Pokorná Jermanová

Vedoucí kanceláře Jermanové čelí obvinění v kauze smluv

V kauze pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě čelí obvinění někdejší vedoucí odboru kanceláře hejtmanky Hana Mastrini. Policie ji stíhá kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Podle státní zástupkyně Gabriely Turkové se škoda pohybuje v rozmezí od jednoho do deseti milionů korun, uvedl dnes server Seznam Zprávy.

Více souvisejících

Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Středočeský kraj Hnutí ANO

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy