Je Babiš ve střetu zájmů? Poslanci žádají ministerstva o překlady auditních zpráv

Sněmovní kontrolní výbor dnes požádal ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, aby mu poskytla oficiální překlady auditních zpráv Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a o rozdělování dotací. Zprávy mu mají oba úřady předat bez zbytečného odkladu. Výbor se na tom usnesl na svém dnešním jednání, které bylo svoláno z popudu jeho opozičních členů. Debatu o tomto tématu pak přerušil do doby, než oficiální překlad auditní zprávy obdrží.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle náměstkyně Daniely Grabmüllerové odhaduje, že český překlad závěrečné auditní zprávy dorazí "pod stromeček, nebo k Novému roku". Na dotaz ohledně poskytnutí materiálů poslancům uvedla, že může říci jen to, že auditní zpráva i odpověď na ni jsou důvěrné, což jako státní úředníci budou ctít. Důrazně také odmítla to, že někdo na úředníky ministerstva vyvíjí nátlak. "Opravdu se žádný nátlak nekoná," prohlásila.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neprosadil svůj návrh usnesení. Chtěl v něm vyzvat vládu, aby minimalizovala škody vyplývající z auditní zprávy a ukončila konflikt zájmů předsedy vlády. Pirát Lukáš Černohorský neuspěl s návrhem žádosti kabinetu, aby zajistil, že škody nebudou hradit daňoví poplatníci, a aby také zajistila vymáhání neoprávněné čerpaných dotací.

Kalousek a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se shodovali v tom, že konstatování auditní zprávy o střetu zájmů premiéra se už zvrátit nedá. Jde podle nich už jen o to, o kolik peněz Česko přijde.

Členové výboru za ANO se stavěli k dnešní schůzi rezervovaně. Radek Zlesák označil zasedání za předčasné a ukvapené. Předseda výboru Roman Kubíček poukázal na to, že zpráva je tajná, a proto si není jistý, zda je možné činit nějaké závěry. Navíc podle Kubíčka není možné dovozovat, že Babiš založením svěřenských fondů porušil zákon. Kubíček připomněl také pondělní jednání eurokomisaře pro rozpočet Johannese Hahna s europoslanci. Poukazoval na to, že Hahn odmítl auditní zprávu dát i europoslancům, neboť je až do skončení celého kontrolního procesu tajná.

Poslanec ANO Jiří Bláha nařkl pravici z toho, že diskriminuje podnikatele, když chtějí vstoupit do veřejného života. "Stavíte se za podnikatele jen slovně, činy nejsou vidět," uvedl.

Na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara, zda vláda v době od doručení předběžné zprávy učinila nějaké kroky, odpověděla náměstkyně Grabmüllerová, že vláda o tom nejednala. Nevybavuje si žádný krok kromě přípravy odpovědi české strany.

Kalousek také řekl, že pokládá chování ministerstva pro místní rozvoj za mimořádně nedůvěryhodné. Prohlásil, že odpovědi Grabmüllerové prostě nevěří. "Ujišťuji vás, že v žádném případě nikdo z nás nepracuje v zájmu žádného beneficienta," reagovala náměstkyně na jeho výtky.

Z auditu EK podle dosavadních informací vyplývá, že český premiér je ve střetu zájmů, neboť má nadále vliv na holding Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to už dříve odmítl a tvrdí, že převedením své firmy do svěřenského fondu splnil všechny zákonné podmínky. Uvedl také, že Česko žádné peníze do Bruselu vracet nebude. Podle EK musí ve lhůtě dvou měsíců po doručení českého překladu tuzemské úřady sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek Andrej Babiš Lukáš Černohorský (Piráti) Pavel Bělobrádek Luděk Munzar Hnutí ANO evropská komise Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy