Je Babiš ve střetu zájmů? Poslanci žádají ministerstva o překlady auditních zpráv

Sněmovní kontrolní výbor dnes požádal ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, aby mu poskytla oficiální překlady auditních zpráv Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a o rozdělování dotací. Zprávy mu mají oba úřady předat bez zbytečného odkladu. Výbor se na tom usnesl na svém dnešním jednání, které bylo svoláno z popudu jeho opozičních členů. Debatu o tomto tématu pak přerušil do doby, než oficiální překlad auditní zprávy obdrží.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle náměstkyně Daniely Grabmüllerové odhaduje, že český překlad závěrečné auditní zprávy dorazí "pod stromeček, nebo k Novému roku". Na dotaz ohledně poskytnutí materiálů poslancům uvedla, že může říci jen to, že auditní zpráva i odpověď na ni jsou důvěrné, což jako státní úředníci budou ctít. Důrazně také odmítla to, že někdo na úředníky ministerstva vyvíjí nátlak. "Opravdu se žádný nátlak nekoná," prohlásila.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neprosadil svůj návrh usnesení. Chtěl v něm vyzvat vládu, aby minimalizovala škody vyplývající z auditní zprávy a ukončila konflikt zájmů předsedy vlády. Pirát Lukáš Černohorský neuspěl s návrhem žádosti kabinetu, aby zajistil, že škody nebudou hradit daňoví poplatníci, a aby také zajistila vymáhání neoprávněné čerpaných dotací.

Kalousek a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se shodovali v tom, že konstatování auditní zprávy o střetu zájmů premiéra se už zvrátit nedá. Jde podle nich už jen o to, o kolik peněz Česko přijde.

Členové výboru za ANO se stavěli k dnešní schůzi rezervovaně. Radek Zlesák označil zasedání za předčasné a ukvapené. Předseda výboru Roman Kubíček poukázal na to, že zpráva je tajná, a proto si není jistý, zda je možné činit nějaké závěry. Navíc podle Kubíčka není možné dovozovat, že Babiš založením svěřenských fondů porušil zákon. Kubíček připomněl také pondělní jednání eurokomisaře pro rozpočet Johannese Hahna s europoslanci. Poukazoval na to, že Hahn odmítl auditní zprávu dát i europoslancům, neboť je až do skončení celého kontrolního procesu tajná.

Poslanec ANO Jiří Bláha nařkl pravici z toho, že diskriminuje podnikatele, když chtějí vstoupit do veřejného života. "Stavíte se za podnikatele jen slovně, činy nejsou vidět," uvedl.

Na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara, zda vláda v době od doručení předběžné zprávy učinila nějaké kroky, odpověděla náměstkyně Grabmüllerová, že vláda o tom nejednala. Nevybavuje si žádný krok kromě přípravy odpovědi české strany.

Kalousek také řekl, že pokládá chování ministerstva pro místní rozvoj za mimořádně nedůvěryhodné. Prohlásil, že odpovědi Grabmüllerové prostě nevěří. "Ujišťuji vás, že v žádném případě nikdo z nás nepracuje v zájmu žádného beneficienta," reagovala náměstkyně na jeho výtky.

Z auditu EK podle dosavadních informací vyplývá, že český premiér je ve střetu zájmů, neboť má nadále vliv na holding Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to už dříve odmítl a tvrdí, že převedením své firmy do svěřenského fondu splnil všechny zákonné podmínky. Uvedl také, že Česko žádné peníze do Bruselu vracet nebude. Podle EK musí ve lhůtě dvou měsíců po doručení českého překladu tuzemské úřady sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Úsporný balíček budeme schvalovat týdny, uvědomuje si Pekarová Adamová

Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může trvat několik týdnů, připustila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v diskuzním pořadu Partie. Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek Andrej Babiš Lukáš Černohorský (Piráti) Pavel Bělobrádek Luděk Munzar Hnutí ANO evropská komise Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti

Bezpečnostní informační služba (BIS) v Česku odhalila ruského agenta, který se podílel na šíření ruské propagandy. Na pondělní konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně to uvedl ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy