Jednání koaliční rady se dnes ruší, Babiš chce hovořit s Hamáčkem mezi čtyřma očima

Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se dnes ruší. ČTK to sdělil úřad vlády. Sejít by se měli jen premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš a vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Vicepremiér Hamáček novinářům řekl, že jednání se uskuteční dnes na úřadu vlády a jeho formát se změnil, protože Babiš preferoval jednání mezi čtyřma očima.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Ve vládní koalici panuje napětí kvůli rozdílným názorům na rušení superhrubé mzdy a na daňové změny, hlasování o rozpočtu ve sněmovním rozpočtovém výboru i podobě navýšení přídavku. ANO prosazuje Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu 15 a u vysokých výdělků 23 procent.

ČSSD podporuje Hamáčkův návrh se zdaněním 19 a 23 procent a zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun. Sociální demokraté také v rozpočtovém výboru nehlasovali pro doporučení, aby Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, který jí vláda předložila. Dopady zrušení superhrubé mzdy a daňových změn neobsahuje.

Hamáček odmítl Babišovu výtku, že koalice se již domluvila na sazbách 15 a 23 procent a ČSSD pak změnila názor. "Na návrh premiéra jsme tu dohodu tehdy neuzavřeli s tím, že počkáme na vývoj státního rozpočtu," uvedl. Podle Hamáčka se potom situace vyvinula tak, že si rozpočet nemůže původní variantu dovolit. "Vedli jsme další jednání a pak pan premiér sám o sobě podal poslanecký návrh, já reagoval jediným způsobem, jak jsem mohl, že jsem podal jiný návrh," uvedl.

Dnešní jednání koalice se nekoná, protože Babiš preferoval jednání jen ve dvou. "Pokusíme se probrat všechna aktuální témata," řekl Hamáček na dotaz ČTK. Vztahy v koalici by podle něj "vždy mohly být lepší". "Ale pokud se podíváte na to, jak historicky fungovaly koaliční vlády, tak já tuto považuji za nejstabilnější," dodal.

Shoda není ani na podobě navýšení přídavků na děti. Dohoda je sice na zvednutí dávky o 26 procent, ale už ne na tom, kolik dětí by ji mohlo pobírat. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje, aby na dávku dosáhly rodiny s příjmem pod 3,4 či 3,6násobek životního minima. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) by příjmová hranice pro přidělení podpory měla zůstat na nynějším 2,7násobku minima.

Stát vyplácí měsíčně přídavek 500, 610 a 700 korun podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, jsou částky o 300 korun vyšší. Podle návrhu by se mělo od ledna poskytovat 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 20:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 16:05 KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 13:37 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama