Komunální volby v Českých Budějovicích vyhrála ODS, vylučuje spolupráci s SPD

Českobudějovická ODS, která vyhrála volby ve městě, vylučuje spolupráci s SPD. O případné nové koalici chce začít vyjednávat v neděli, řekli zástupci strany novinářům. ODS získá podle předběžných výsledků po přepočtu 16 mandátů v 45členném zastupitelstvu.

"Pokud se mě ptáte na koaliční partnery, tak výsledek SPD mě skutečně mrzí," uvedla Dagmar Škodová Parmová, která vedla českobudějovickou ODS do komunálních voleb. SPD se poprvé dostala do českobudějovického zastupitelstva. Podle předsedy jihočeské ODS Martina Kuby, by nepřipadal v úvahu pro stranu ještě jeden partner. "Jde o KSČM, která ale s největší pravděpodobností v zastupitelstvu nebude," uvedl Kuba před sečtením všech volebních hlasů.

Škodová Parmová by se jako lídr vítězné strany mohla stát první primátorkou v historii města. Kvůli tomu je ochotná opustit o pozici děkanky ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. "Je to pro mě nová výzva. Fakultě se daří, takže se mi bude dobře předávat následovníkovi a s plnou vervou se pustím do eventuální pozice primátorky," řekla.

K městu má jako rodačka velký vztah. "Jsem lokální patriot a pro mě by ta pozice byla obrovský závazek. V životě už jsem spoustu věcí prožila, proto bych k tomu přistupovala s velkou pokorou a budu věřit, že Budějičáci ocení, že primátorem by nebyl muž, ale žena," uvedla.

V komunálních volbách získalo ANO 12 mandátů v zastupitelstvu. Druhé hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) skončilo s devíti mandáty. Třetí ODS si zajistila osm zastupitelů. Čtvrtí Piráti získali šest mandátů, čtyři zastupitele měla KSČM. Šesté skončilo spojenectví STAN a Čistých Budějovic se třemi mandáty, sedmá byla koalice Společně pro Budějovice - lidovci a TOP 09 se třemi zastupiteli.

Končící koalici tvoří ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Související

Racek, ilustrační fotografie.

V Českých Budějovicích uhynuly u rybníků desítky racků kvůli ptačí chřipce

V Českých Budějovicích uhynuly tento týden desítky racků u Vrbenských rybníků. Vyšetřením se u nich potvrdil výskyt ptačí chřipky, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o čtvrtý případ této nákazy v zemi. Ve čtvrtek se prokázala také u hromadného úhynu racků na Kroměřížsku. Masivní úhyn racků způsobený ptačí chřipkou zaznamenali veterináři v uplynulých dnech i na Hodonínsku a Kladensku.
Ústí nad Labem

Bez ustaveného zastupitelstva zůstává jen pět statutárních měst

Ustavující zasedání městských zastupitelstev bude mít po dnešku za sebou 22 z 27 statutárních měst v ČR. Je mezi nimi i Ústí nad Labem, kde dohodu o vzniku magistrátní koalice uzavřeli politici těsně před jednáním. Koaliční smlouvu dnes podepsali také v Jihlavě a Jablonci nad Nisou. Nejistota ohledně podoby magistrátní koalice trvá v Praze a Hradci Králové. Starostu má i Vsetín, kde byl do čela města po pěti letech opět zvolen Jiří Čunek (KDU-ČSL). V Moldavě na Teplicku se budou muset volby opakovat. Podle soudu tam volili i lidé, kteří neměli právo hlasovat.

Více souvisejících

české budějovice Volby ODS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy