Krejza: Tošovský v ODS skončil, je v radě po boku SPD

Krajský předseda ODS v Ústeckém kraji, poslanec Karel Krejza po zvolení Pavla Tošovského za uvolněného radního v Ústí nad Labem po boku radních za ANO a SPD řekl, že Tošovský v ODS skončil. Jednání Tošovského považuje za zradu a za absolutně nepřijatelné. Kvůli jeho vstupu do vedení města se dnes mimořádně sejde oblastní rada. Primátorem v Ústí nad Labem byl opět zvolen Petr Nedvědický z hnutí ANO, které volby v krajském městě vyhrálo.

"Je to absolutní zrada. Domluva i před zastupitelstvem byla jednoznačná a byla jiná, než jak to proběhlo na zastupitelstvu. Předpokládám, že končí v ODS ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně. Jsem tím znechucený, když někdo nemá hrdost a páteř. Nemám pro to absolutně žádné pochopení," řekl Krejza.

Do funkce prvního náměstka zastupitelé na dnešním ustavujícím jednání zvolili Tomáše Vlacha z ANO. Druhým náměstkem se stal Bohumil Ježek z SPD a třetí náměstkyní Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů (UFO). Všichni čtyři budou vykonávat funkci jako uvolnění, tedy s nárokem na plný plat.

Z ODS je v nové krajské vládě pouze Tošovský. ODS už dříve na svém facebookovém profilu odmítla, že někdy zvažovala nebo projednávala možnou koalici s SPD. "Ještě dnes se sejde mimořádná oblastní rada, která tuto pro nás naprosto šokující situaci bude okamžitě řešit," řekl Libor Turek, předseda regionálního sdružení ODS. Tošovský dnes řekl, že není součástí koalice. "Já nejsem v koalici. Já jsem přislíbil vítězi voleb ANO, že podpořím jejich návrhy," řekl Tošovský. "Nic jsem nepodepisoval, žádnou koaliční smlouvu," doplnil Tošovský, který v uplynulém volebním období vykonával funkci náměstka primátora. "Nešlo mi o funkci. Šlo mi o tu odvedenou práci," uvedl Tošovský. Dodal, že nemíní z ODS odcházet.

Oblastní rada ODS vyzvala Tošovského, aby složil mandát a odešel ze strany

Oblastní rada ODS vyzvala dnes zvoleného radního Ústí nad Labem Pavla Tošovského, aby se do půlnoci vzdal mandátu zastupitele a odešel z Občanské demokratické strany. Pokud tak neučiní do půlnoci, bude neprodleně svolán sněm místního sdružení ODS Střekov, který v souladu se stanovami ODS projedná jeho vyloučení. V tiskové zprávě to dnes uvedl předseda oblastního sdružení ODS Libor Turek. Tošovský se připojil k vedení města složeného z vítězného ANO, SPD a Věry Nechybové z Ústeckého fóra občanů (UFO). UFO projednává její vyloučení. Tošovský ČTK pozdě večer v sms zprávě napsal, že své stanovisko zatím ODS nepředal. Víc se k tomu nechtěl vyjadřovat.

"Při dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem jsme čelili šokujícímu překvapení, stejně jako naši voliči a kolegové z demokratického spektra. To, že zastupitel zvolený za ODS, byl zvolen do rady města hlasy SPD a navíc podpořil do vedení města členy SPD, je pro nás absolutně nepřijatelné," uvedl Turek. Od jednání a osobního rozhodnutí Tošovského se podle Turka občanští demokraté distancují. " Pavel Tošovský svým jednáním hrubě poškodil zájmy ODS," doplnil Turek a omluvil se členům strany, podporovatelům i voličům.

Předseda ODS a premiér Petr Fiala v reakci na Tošovského účast ve vedení Ústí nad Labem pro HlídacíPes.org uvedl, že takový postup považuje za nepřijatelný.

K jednání Tošovského se dnes vyjádřil i krajský předseda ODS v Ústeckém kraji, poslanec Karel Krejza. Řekl, že Tošovský v ODS skončil. Jednání Tošovského považuje za zradu a za absolutně nepřijatelné. "Je to absolutní zrada. Domluva i před zastupitelstvem byla jednoznačná a byla jiná, než jak to proběhlo na zastupitelstvu. Předpokládám, že končí v ODS, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně. Jsem tím znechucený, když někdo nemá hrdost a páteř. Nemám pro to absolutně žádné pochopení," řekl Krejza.

Primátorem města se stal Petr Nedvědický (ANO). Do funkce prvního náměstka zastupitelé na dnešním ustavujícím jednání zvolili Tomáše Vlacha z ANO. Druhým náměstkem se stal Bohumil Ježek z SPD a třetí náměstkyní Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů (UFO). Všichni budou vykonávat funkci jako uvolnění, tedy s nárokem na plný plat.

Z ODS je v nové krajské vládě pouze Tošovský. ODS už dříve na svém facebookovém profilu odmítla, že by někdy zvažovala nebo projednávala možnou koalici s SPD. Tošovský dnes po svém zvolení řekl, že není součástí koalice. "Já nejsem v koalici. Já jsem přislíbil vítězi voleb ANO, že podpořím jejich návrhy," řekl Tošovský. "Nic jsem nepodepisoval, žádnou koaliční smlouvu," doplnil Tošovský, který byl v uplynulém volebním období náměstkem primátora. "Nešlo mi o funkci. Šlo mi o tu odvedenou práci," uvedl Tošovský.

Související

Více souvisejících

Pavel Tošovský ODS ústí nad labem Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy