Lídři sněmovních stran se letos neměnili, nové předsedy mají ČSSD a KSČM

Beze změn zůstalo v roce 2021 obsazení funkcí předsedů sněmovních uskupení, která pořádala stranické sjezdy, sněmy či kongresy. Lídrem Starostů a nezávislých (STAN) zůstal Vít Rakušan, další vládní stranu TOP 09 nadále vede Markéta Pekarová Adamová a v čele opoziční SPD zůstal Tomio Okamura. Vedení naopak změnili sociální demokraté a komunisté, kteří v letošních sněmovních volbách nepřekročili hranici pro vstup do dolní komory.

Hnutí ANO na začátku roku prodloužilo funkční období vedení a dalších orgánů o rok do 17. února 2022. Delegáti o odkladu sněmu plánovaného na leden rozhodli kvůli koronavirové epidemii. Covid-19 poznamenal i podobu dalších jednání. Některé strany musely kvůli aktuální situaci zvolit plně on-line sjezd, další přistoupily ke kombinované podobě. Starostové jednali v srpnu osobně.

Rakušanovo pokračování v čele STAN podpořilo na sněmu hnutí 95,7 procenta hlasů delegátů. Rakušan byl jediným kandidátem na předsedu stejně jako na předchozím sněmu v dubnu 2019, kdy se funkce ujal. Ve vedení zůstal i první místopředseda Jan Farský. Sestava řadových místopředsedů je z poloviny nová, někdejšího šéfa STAN Petra Gazdíka a poslankyni Věru Kovářovou v ní doplnili europoslanec Stanislav Polčák a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

Šéfkou TOP 09 zvolil Adamovou na další dva roky sněm strany koncem listopadu. Ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala kvůli covidu-19 na dálku. Prvním zástupcem Adamové zůstal senátor Tomáš Czernin. Funkce řadových místopředsedů obhájili Jan Jakob, Herbert Pavera a Vlastimil Válek. Po dvou letech se do nejužšího vedení strany vrátil ústecký poslanec Michal Kučera.

Jednoznačný byl i výběr předsedy SPD na on-line stranické konferenci na začátku prosince. Okamura dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám se hlasování zdržel. Okamura bude v čele SPD stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015. Místopředsedou hnutí se opět stal poslanec Radim Fiala. Posty v předsednictvu obhájili i poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral, bývalého poslance Jaroslava Holíka nahradil europoslanec Ivan David.

Sociální demokracie pořádala sjezd dvakrát, v dubnu i prosinci se kvůli epidemii konal on-line. Na dubnovém sjezdu obhájil funkci předsedy tehdejší vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který však v říjnu po volebním neúspěchu rezignoval. Na prosincovém sjezdu se stal předsedou starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. V prvním kole volby získal 130 z 233 hlasů delegátů. Ze Sněmovny vypadli také komunisté, jejichž předsedkyní se na říjnovém mimořádném sjezdu stala europoslankyně Kateřina Konečná.

Nové vedení si v roce 2022 budou kromě ANO začátkem roku také Piráti. Na on-line konferenci bude obhajovat funkci předsedy strany Ivan Bartoš, většina předsednictva se však obmění. Mandát skončí začátkem roku také vedení občanských demokratů a lidovců.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD KSČM Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) Michal Šmarda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy