Lockdown není zbytečný, myslí si hejtman Vondrák

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) odmítá, že by současný lockdown byl kvůli stále vysokému počtu nově nakažených zbytečný. Ve statistikách se totiž podle něj výrazně projevuje nynější plošné testování ve firmách, řekl dnes hejtman ČTK.

"Nesouhlasím s názorem, že byl lockdown zbytečný, protože se nedostavil očekávaný markantní úbytek nakažených. Spolu se zpřísněním epidemických opatření se totiž začalo mnohem intenzivněji testovat. Testuje se ve firmách i na úřadech, řada pozitivních výsledků vyšla u bezpříznakových osob, u kterých by se jinak na nákazu třeba ani nepřišlo. Toto posílené testování tedy výrazně ovlivňuje počty odhalených nakažených," míní Vondrák.

Je přesvědčen, že zpřísněná opatření šíření nákazy zpomalila. "Omezení pohybu i setkávání osob, nařízené home office a všechna další zpřísnění jsou sice pro mnohé z nás vyčerpávající a nepříjemná, ale kromě očkování je to nejúčinnější způsob, jak s koronavirem bojovat," řekl hejtman.

Vláda nechá i po víkendu v platnosti opatření proti covidu-19 v podobě omezeného pohybu po okresech, nově ale budou moct lidé sportovat a rekreovat se v okrese namísto obce, což platí nyní. To Vondrák podporuje.

"Toto mírné rozvolnění lidé jistě uvítají. Máme jen opravdu málo možností, jak aktivně trávit volný čas a sport pouze v obci byl značně omezující. Myslím, že možnost jít si třeba zaběhat někam dál, je namístě a snahu zastavit šíření nákazy nijak nenaruší. Samozřejmě ale platí, že by lidé toto rozvolnění neměli brát jako signál, že mohou polevit i jinde," doplnil hejtman, podle nějž je nezbytné další prodloužení nouzového stavu.

"Jak je vidět na průběhu nákazy, nemáme zdaleka vyhráno. Posílené testování odhaluje nové nakažené, nemocnice se potýkají s nedostatkem intenzivních lůžek i zdravotnického personálu. Boj s epidemií je složitý a dlouhodobý proces, proto je prodloužení nouzového stavu namístě," řekl.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy