Evropská komise (EK) nezakázala ministerstvům, aby senátorům poskytla návrhy auditních zpráv ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO). Tvrdí to předseda senátní komise pro posouzení auditů Zdeněk Nytra na základě vyjádření EK. Komise si proto podle něj audity i českou odpověď na ni znovu vyžádá.
Ministerstva dosud odmítala audity poskytnout s odůvodněním, že jsou neveřejné. "EK nezakázala ministerstvům, aby nám poskytla auditní zprávy. Ministerstva jednala svévolně. Naší komisi nezbývá než opětovně požádat o auditní zprávy a o reakce na ně," uvedl dnes Nytra na senátním twitteru.
Aktuálně @ZdenekNytra, předseda senátní komise k auditním zprávám: EK nezakázala ministerstvům, aby nám poskytla auditní zprávy. Ministerstva jednala svévolně. Naší komisi nezbývá než opětovně požádat o auditní zprávy a o reakce na ně. https://t.co/iPuDkaVfhG pic.twitter.com/oIGUWGLTZF
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) September 5, 2019
"Protože se na ministerstvo financí sesypala celá řada dotazů a žádostí o vydání, obrátili jsme se na Evropskou komisi s tím, ať se prostě k tomu vyjádří, zda můžeme tuto zprávu zveřejnit. Evropská komise jasně odpověděla, že je důvěrná, v gesci Evropské komise a kdokoli by ji chtěl, tak se musí obrátit na Evropskou komisi," řekla dnes novinářům v Maďarsku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Setrvává tak na svém stanovisku zprávu neposkytnout. Důvěrná je podle ní proto, aby nenarušila nestrannost celého procesu.
Ministerstvo financí v tiskové zprávě napsalo, že opakovaně předsedovi senátní komise doporučilo, aby se s žádostí o poskytnutí dokumentu obrátil přímo na jeho autora, tedy na EK. "Je otázkou, proč tak senátní komise, případně některý ze senátorů doposud neučinili," dodalo MF.
Odmítavá reakce ministerstev k poskytnutí zpráv senátorům byla podle Nytry záměrně nepravdivá, neboť se opírala o vyjádření EK ze 17. června o neveřejnosti auditů. Nemohl se ale týkat poskytnutí dokumentů senátní komisi, neboť ta o audity požádala až o den později na základě zákona, podle něhož mají senátoři právo na informace od členů vlády.
"Na naši žádost adresovanou Evropské komisi o svolení českým ministerstvům poskytnout Senátu předběžné auditní zprávy jsme nyní obdrželi odpověď ve smyslu, že Evropská komise nezaujímá stanovisko ke vztahům a odpovědnosti orgánů České republiky podle jejího vnitrostátního práva. Proto jsem přesvědčen, že ministerstva svým odmítavým přístupem nejenže pohrdají Senátem, ale porušují zákon o jednacím řádu Senátu," uvedl Nytra na senátním webu. Opětovně tedy požádá ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj a Státní zemědělský intervenční fond o poskytnutí předběžných auditních zpráv a ministerstvo financí o předběžnou reakci na auditní zprávu, řekl senátor serveru Seznam Zprávy.
Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) už počátkem srpna uvedl, že EK na základě svého vyjádření nemá žádný dokument, který by ministerstvům bránil poskytnout Senátu vyžádané auditní zprávy.
Protichůdná nesrozumitelná stanoviska EK a MF. Ministryně Schillerová tvrdí že komisi @SenatCZ nemůže kvůli dopisu EK poskytnout auditní zprávy střetu zájmů premiéra Babiše. EK říká žádný takový dokument neexistuje. Kdo má pravdu? Netransparentnost, manipulace nebo drobná chybka? pic.twitter.com/nXHdgY3w8B
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) August 1, 2019
Ministerstvo financí už dříve ve reakci zveřejnilo červnový dopis EK, podle něhož si komise nepřeje zveřejnění auditní zprávy. Podle dopisu, který je podepsán šéfkou jednoho z auditních oddělení Ilsou Van den Abeeleovou, EK "nemůže dát souhlas k poskytnutí návrhu zprávy o auditu třetím stranám". Zároveň EK podle ministerstva uvedla, že "neidentifikovala ani žádný veřejný zájem na zveřejnění".
Související
Senát možná rozšíří předčasný důchod pro záchranáře i na podnikové hasiče
Ústavní stížnost senátorů kvůli nouzovému stavu bude ve čtvrtek
Zdeněk Nytra (ODS) , Ministerstvo financí , Andrej Babiš , evropská komise , Česká republika
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 1 hodinou
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 2 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
včera
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
včera
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
včera
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
včera
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
včera
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
23. prosince 2025 21:22
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
23. prosince 2025 19:58
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
23. prosince 2025 19:41
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
23. prosince 2025 19:20
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
Silvestr má svoje tempo. Všichni se scházejí, povídají si, smějí se a nikdo nechce stát v kuchyni déle, než je nezbytné. Přitom ale potřebujete jídla, která chutnají, rychle mizí ze stolu a zvládne je připravit i člověk, který už myslí spíš na půlnoční přípitek než na vaření. Ideální jsou jednoduché recepty, které vypadají atraktivně, nezaberou mnoho času a zasytí celou partu.
Zdroj: Komerční článek