Novotný řeší problém s památníkem Vlasovcům. Tančík někdo přetřel narůžovo

Plastika tanku z dílny umělce Davida Černého stojící na stožáru v blízkosti pamětní desky na památku Ruské osvobozenecké armády na náměstí v pražských Řeporyjích byla ráno přetřená narůžovo. Starosta této městské části hlavního města Pavel Novotný (ODS) avizoval, že způsobenou škodu nenahlásí policistům.

Vlastně ale ani nemusel, jelikož se k činu na sociálních sítích přiznal sám pachatel Aleš Kejval, který je dnes odpoledne připraven v Praze podepisovat zájemcům fotky z celého tohoto aktu. Informoval o tom web idnes.cz

"Dnes 21.8.2020 jsem přetřel v Řeporyjích nezákonný památník Vlasovcům (tank s fašistickou přilbou) na růžovo. Autogramiáda fotek z akce bude jedním z překvapení ve 14. hodin na náměstí Kinských při akci Svobodná Česká republika,“ pochlubil se na Facebooku.

Stalo se tomu při příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Podle dostupných informací je dotyčný muž členem několika skupin zaměřujících se na příznivce Ruska, Vladimíra Putina a různé krajské odnože Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se nechal slyšet, že tento vandalismus nehodlá nahlásit policii. "Tyhle lidi považuju za duševní mrzáky. Pokud to půjde odstranit, tak to v tichosti odstraníme. Na policii to hlásit nebudu, snažím se je nezatěžovat, ale je blbý, že to dílo má poměrně velkou cenu,“ sdělil důvod svého rozhodnutí.

Ještě před polednem pak barva z tanku zmizela. Poškozením památníku, které by mohlo naplnit skutkovou podstatu trestného činu poškození cizí věci, se už zabývají policisté.

"Případ jsme zadokumentovali, je prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda zatím nebyla stanovena,“ informoval policejní mluvčí Jan Rybanský.

Drobná plastika sovětského tanku s německou přilbou se nachází na tři metry vysokém kovovém stožáru. Jejím výrobcem je umělec David Černý, který sám v minulosti během svých studijních let přebarvil narůžovo tank na náměstí Kinských. Obě díla, tedy deska i stožár, byla Novotným odhalena letos v dubnu v severní části Řeporyjského náměstí.

Jedná se o památku padlých vojáků Ruské osvobozenecké armády, která nesla přezdívku vlasovci podle velitele Andreje Andrejeviče Vlasova. Koncem války se po boku Čechů zapojili do Pražského povstání.

Související

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany Rozhovor

Politici se nás proti Rusům nezastali, nepřišel žádný protest, říká pro EZ starosta Novotný

ROZHOVOR - Nepůsobí vůbec ustrašeně. Naopak, mluví bojovně, často zvýší hlas a ničeho nelituje. Starosta pražských Řeporyjích Pavel Novotný je svůj i pod policejní ochranou, kterou dostal kvůli postavení pomníku vlasovcům. Antistalinistická armáda, která se zapojila do květnového Pražského povstání, když předtím bojovala po boku nacistů, budí dodnes kontroverze. „Ale bez její pomoci by se metropole utopila v krvi. Proto si vojáci památník v Řeporyjích zaslouží. A za tím si stojím, i když Rusové na mě vyvíjeli obrovský tlak a chodily mně výhružné anonymy. Neustoupil jsem ani o píď,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Novotný, který měl být také údajně v hledáčku ruského agenta, jenž nedávno přiletěl do Prahy a u sebe měl mít prý jed ricin.

Více souvisejících

Andrej Vlasov (Vlasovci) Pavel Novotný pomník historie Srpen 1968

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy