Mynář dnes přišel vypovídat na policii ohledně hospitalizace prezidenta Zemana

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dnes na policii podával 2,5 hodiny vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Podezření na neposkytnutí pomoci označil při svém příchodu za hloupost. Novinářům řekl, že všichni z prezidentova okolí i jeho ošetřující lékař Zemana pravidelně přesvědčovali, aby svolil s převozem do nemocnice. Zeman byl převezen z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice 10. října, v pondělí se z akutního lůžka přesune na běžné.

Vratislav Mynář

K prostorám Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražské ulici Na Perštýně dorazil Mynář před desátou hodinou dopolední vozem v doprovodu advokáta Marka Nespaly, který Hrad zastupuje v právních sporech. Policejní budovu pak opustil po půl jedné odpoledne. "Nemůžu nic říkat, podepsal jsem mlčenlivost," prohlásil stručně.

Spekulace o neposkytnutí pomoci prezidentovi však při svém příchodu kategoricky odmítl. Odvolal se při tom i na ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem. "To je normální hloupost, promiňte mi ten výraz. Všichni nejbližší spolupracovníci kolem pana prezidenta včetně pana profesora Zavorala i jeho rodiny se pravidelně snažili přemlouvat pana prezidenta, aby souhlasil s hospitalizací. Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách," zdůraznil Mynář před čekajícími novináři. "Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo," dodal.

Podle nemocniční zprávy, kterou 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), nebyl Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval, a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.

Dnes k tomu Mynář podotkl, že nezná jinou zemi, kde by kvůli neprofesionalitě novinářů docházelo ke zpochybňování podpisového aktu, který prezident provedl v přítomnosti třetího nejvyššího ústavního činitele. "Následně na to naskakují někteří politici, což mě také velmi mrzí. Třeba jako paní (Jana) Černochová (ODS), která se prohlásila za amatérskou grafoložku a zpochybnila rovněž ten podpis," poznamenal.

Podaná trestní oznámení jsou podle Mynáře politickou záležitostí. "Normální občané by takovou věc prostě nepodali," řekl. "Pokud vím, tak ta trestní oznámení byla asi tři. Nebyli to obyčejní občané, ale individuality typu pana (Matěje) Hollana z Žít Brno, to je stejný případ jako pan (Svatopluk) Bartík, ti se tam asi množej, tihle speciální pánové. Pak to byl nějaký zastupitel na Praze 4, podle mě ze Strany zelených, to je tak asi něco podobného," uvedl kancléř.

Bývalý radní Brna-středu Bartík o Zemanovi před prezidentskými volbami napsal, že má rakovinu. Soudy mu následně uložily, aby se prezidentovi omluvil a zaplatil mu 250.000 korun. Zmíněným zastupitelem z Prahy 4 byl Petr Kutílek (Praha 4 sobě - Zelení a NK), podle nějž si Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejnou listinu, případně se dopustit sabotáže.

Další trestní oznámení podal lékař Martin Jan Stránský, a to s tím, že lidé v okolí prezidenta se mohli dopustit neposkytnutí pomoci nebo ublížení na zdraví z nedbalosti. Bezvládný stav prezidenta při příjezdu do nemocnice podle něj mohla způsobit buď jen absolutní neprofesionalita a nedbalost personálu sanitky, nebo jde o běžnou kondici hlavy státu.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Vůči prezidentovi se nechováme jako servilní žáčci. Pokud pozve kandidáty…

06.12.2021 22:02 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka se vymezuje proti kritice některých pravicových politiků, podle…

Úpravu náhrad vláda dle Havlíčka schvalovat nemusí. Výzvy jsou na nových…

06.12.2021 18:56 Úpravu kompenzačních programů pro podnikatele zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a…

Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny…

06.12.2021 18:18 Aktualizováno Poslanci hnutí ANO požádali dnes o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o…

Vláda zatím s opatřeními počká, oznámil Vojtěch

06.12.2021 18:15 Aktualizováno Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními…

Prezident Zeman opět pronese vánoční poselství

06.12.2021 17:41 Prezident Miloš Zeman jako každoročně přednese 26. prosince vánoční poselství. Projev bude tradičně…

Langšádlová se sešla s prezidentem Zemanem, hovořili o výzkumu i Izraeli

06.12.2021 16:58 Kandidátka na ministryni pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09) dnes odpoledne v Lánech diskutovala s…

SPD napadne u soudu vyhlášku ministerstva o povinném očkování proti covidu…

06.12.2021 16:48 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) napadne u soudu vyhlášku, kterou se chystá…

Zeman chce se jmenováním předsedy NSS počkat na ministra

06.12.2021 15:37 Prezident Miloš Zeman chce se jmenováním předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) a nového…

Kulhánek odsoudil verdikt soudu, který Su Ťij uložil čtyřletý trest vězení

06.12.2021 15:00 Aktualizováno Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) odsoudil verdikt barmského soudu, který uložil…

Kupka jednal se Zemanem. Stavět chce desítky kilometrů dálnic ročně

06.12.2021 12:28 V dalších letech by se měly v Česku podle kandidáta na ministra dopravy Martina Kupky (ODS) stavět…

Související:

Právě se děje

reklama