Mynář dnes přišel vypovídat na policii ohledně hospitalizace prezidenta Zemana

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dnes na policii podával 2,5 hodiny vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Podezření na neposkytnutí pomoci označil při svém příchodu za hloupost. Novinářům řekl, že všichni z prezidentova okolí i jeho ošetřující lékař Zemana pravidelně přesvědčovali, aby svolil s převozem do nemocnice. Zeman byl převezen z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice 10. října, v pondělí se z akutního lůžka přesune na běžné.

Vratislav Mynář

K prostorám Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražské ulici Na Perštýně dorazil Mynář před desátou hodinou dopolední vozem v doprovodu advokáta Marka Nespaly, který Hrad zastupuje v právních sporech. Policejní budovu pak opustil po půl jedné odpoledne. "Nemůžu nic říkat, podepsal jsem mlčenlivost," prohlásil stručně.

Spekulace o neposkytnutí pomoci prezidentovi však při svém příchodu kategoricky odmítl. Odvolal se při tom i na ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem. "To je normální hloupost, promiňte mi ten výraz. Všichni nejbližší spolupracovníci kolem pana prezidenta včetně pana profesora Zavorala i jeho rodiny se pravidelně snažili přemlouvat pana prezidenta, aby souhlasil s hospitalizací. Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách," zdůraznil Mynář před čekajícími novináři. "Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo," dodal.

Podle nemocniční zprávy, kterou 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), nebyl Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval, a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.

Dnes k tomu Mynář podotkl, že nezná jinou zemi, kde by kvůli neprofesionalitě novinářů docházelo ke zpochybňování podpisového aktu, který prezident provedl v přítomnosti třetího nejvyššího ústavního činitele. "Následně na to naskakují někteří politici, což mě také velmi mrzí. Třeba jako paní (Jana) Černochová (ODS), která se prohlásila za amatérskou grafoložku a zpochybnila rovněž ten podpis," poznamenal.

Podaná trestní oznámení jsou podle Mynáře politickou záležitostí. "Normální občané by takovou věc prostě nepodali," řekl. "Pokud vím, tak ta trestní oznámení byla asi tři. Nebyli to obyčejní občané, ale individuality typu pana (Matěje) Hollana z Žít Brno, to je stejný případ jako pan (Svatopluk) Bartík, ti se tam asi množej, tihle speciální pánové. Pak to byl nějaký zastupitel na Praze 4, podle mě ze Strany zelených, to je tak asi něco podobného," uvedl kancléř.

Bývalý radní Brna-středu Bartík o Zemanovi před prezidentskými volbami napsal, že má rakovinu. Soudy mu následně uložily, aby se prezidentovi omluvil a zaplatil mu 250.000 korun. Zmíněným zastupitelem z Prahy 4 byl Petr Kutílek (Praha 4 sobě - Zelení a NK), podle nějž si Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejnou listinu, případně se dopustit sabotáže.

Další trestní oznámení podal lékař Martin Jan Stránský, a to s tím, že lidé v okolí prezidenta se mohli dopustit neposkytnutí pomoci nebo ublížení na zdraví z nedbalosti. Bezvládný stav prezidenta při příjezdu do nemocnice podle něj mohla způsobit buď jen absolutní neprofesionalita a nedbalost personálu sanitky, nebo jde o běžnou kondici hlavy státu.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Bek se v Lánech sešel se Zemanem, hovořili o českém předsednictví v EU

30.11.2021 16:57 Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s…

Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a…

30.11.2021 15:22 Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka.…

Baxa se sešel se Zemanem, hovořili o propojení kultury a vzdělání i…

30.11.2021 14:14 Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na…

Třetí dávka může ulevit nemocnicím, míní politici. Vystoupení Babiše s…

30.11.2021 12:20 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

29.11.2021 17:40 Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s…

Maláčová: Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

29.11.2021 15:38 Aktualizováno Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z…

Zeman se domnívá, že povinné očkování je jedinou cestou z krize

29.11.2021 13:39 Aktualizováno Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o…

Budoucí vláda ve Sněmovně navrhla odklad nového stavebního zákona

29.11.2021 13:26 Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a…

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta,…

29.11.2021 12:50 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat…

Související:

Právě se děje

reklama