Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Dugin ministryni obviňuje z podpory a propagace terorismu kvůli výrokům Černochové o smrti své dcery Darji Duginové při srpnovém atentátu.
Upozornil na to dnes server Aktuálně.cz. Oznámení podal Dugin prostřednictvím advokáta, bývalého senátora ČSSD Jiřího Vyvadila, který to oznámil ve své facebookové skupině Přátelé Ruska v ČR. Černochová uvedla na twitteru, že ji trestní oznámení nechává klidnou a označila ho za "nesmyslné".
Duginová, která spolu se svým otcem podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, zemřela letos 20. srpna po výbuchu auta, v němž jela. Podle ruských úřadů pod vozem explodovalo výbušné zařízení a ruská tajná služba FSB z atentátu obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Černochová tehdy na twitteru uvedla, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie".
Podle Dugina svými výroky schvalovala česká ministryně teroristický čin, a spáchala tak zločin, za který hrozí až 12 let vězení. "Česká republika je vázána četnými úmluvami o potírání terorismu, do jehož rámce jako jedna z nejobvyklejších forem nepochybně spadá vražda způsobená výbuchem auta, a je zřejmé, že podezřelá se plně ztotožňuje s motivy jeho pachatelů a podporuje je," píše Dugin v trestním oznámení.
"Trestní oznámení, byť nesmyslné, může podat každý. Vyvadil konečně dostal notičky z Kremlu, takže teď musí soudruhům dokázat, že jeho srdce bije stále věrně a oddaně pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina," uvedla Černochová na twitteru. "Trestní oznámení mě tedy nechává zcela v klidu. Vlastizrádnost některých zaprodanců už méně," doplnila.
Advokát Vyvadil v minulosti působil jako předseda Československé strany socialistické, byl poslancem a senátorem. Byl i poradcem někdejšího sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka nebo soudcem Nejvyššího správního soudu. Je zakladatelem a správcem facebookové skupiny Přátelé Ruska v ČR, prostřednictvím které různí lidé šíří na sociální síti prokremelskou propagandu a dezinformace o válce na Ukrajině.
Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska Dugin je některými zdroji považován za Putinova mentora. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu "Putinův mozek" nebo "Putinův Rasputin". Podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Duginova dcera Darja byla pravou rukou svého otce. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu a podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily z šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.
Související
Černochové stíhání za výroky po smrti Duginovy dcery nehrozí
NYT: Za atentátem na Duginovou podle zpravodajských služeb stojí Ukrajinci
Darja Duginová , Jana Černochová , Alexandr Dugin
Aktuálně se děje
před 34 minutami
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
před 1 hodinou
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
před 2 hodinami
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
před 4 hodinami
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
před 5 hodinami
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
před 6 hodinami
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
před 7 hodinami
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
před 9 hodinami
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
před 10 hodinami
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
před 11 hodinami
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
před 12 hodinami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 13 hodinami
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 15 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
Americká administrativa pod vedením Donalda Trumpa zahájila rozsáhlou ofenzívu na několika frontách, od vojenského tlaku na Venezuelu až po ambiciózní plány v hlubokém vesmíru. V pátečním rozhovoru pro stanici NBC News prezident potvrdil, že nevylučuje válečný konflikt s Venezuelou, a oznámil přitvrzení námořní blokády. Podle Trumpa budou Spojené státy pokračovat v zabavování ropných tankerů, které se pokusí obejít sankce uvalené na režim Nicoláse Madura.
Zdroj: Libor Novák