Několik poslanců chce do Senátu. Říjnové volby mohou obměnit složení Sněmovny

Říjnové senátní volby mohou obměnit složení Sněmovny. O místo v horní komoře se bude ucházet sedm poslanců, a to tři z KSČM a po dvou z hnutí ANO a z ODS. Pokud by se stali senátory, poslanecký mandát by jim zanikl a jejich místo v dolní komoře by obsadili náhradníci.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Za vládní hnutí ANO kandidují do Senátu úřadující předseda sněmovního školského výboru Karel Rais a místopředseda bezpečnostního výboru dolní komory Jiří Mašek. Rais se v obvodu Brno-město utká s dalšími deseti kandidáty, mezi něž patří i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Někdejší ředitel krajské záchranné služby Mašek bude mít za konkurenta v obvodu Hradec Králové mimo jiné nynějšího senátora Jaroslava Malého, který byl před šesti lety zvolen za ČSSD a teď mandát obhajuje jako nezávislý kandidát. V obvodu se chce dostat do horní komory celkem 11 lidí.

Někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se bude ucházet o senátorské křeslo v obvodu Praha 1 vůči dalším sedmi uchazečům, třeba proti současnému senátorovi Václavu Hamplovi (za KDU-ČSL) nebo bývalému řediteli pražské zoo Petru Fejkovi (za Iniciativu občanů). V obvodu Kladno se pokoušejí dostat do Senátu hned dva poslanci, vedle někdejšího ministra zemědělství a dopravy Petra Bendla (ODS) také předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). Senátorský mandát tam obhajuje Jiří Dienstbier (ČSSD), celkem v obvodu kandiduje 13 lidí.

Za KSČM se ucházejí o místo senátora také předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik a člen zahraničního a zdravotnického výboru Daniel Pawlas. Kováčik má v obvodu Znojmu šestici konkurentů, mezi něž patří starostové Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) a Znojma Jan Grois (ČSSD, za Starostové a osobnosti pro Moravu). Pawlas se utká v obvodu Frýdek-Místek s devíti protikandidáty, senátorský post tam obhajuje Jiří Carbol (KDU-ČSL).

Kvůli kandidatuře do horní komory v obvodu Přerov se už koncem července vzdal poslaneckého mandátu Petr Vrána (ANO), který je také náměstkem hejtmana Olomouckého kraje a přerovským radním. Ve Sněmovně ho nahradila starostka Vranovic - Kelčic na Prostějovsku Irena Blažková (ANO).

Minulé ani předminulé řádné senátní volby v letech 2018 a 2016 ke změnám v dolní komoře nevedly. Předloni v senátním finále figuroval jediný poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), kterého tehdy na Náchodsku porazil bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). V roce 2016 se přestup ze Sněmovny do Senátu nepodařil tehdejšímu ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD), bývalé ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) ani poslancům Milanu Brázdilovi (ANO) a Pavle Golasowské (KDU-ČSL).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí,…

23.09.2020 16:35 KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické,…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 14:47 Aktualizováno Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Mohlo by být až 6000 nakažených denně, varuje Hamáček. Krizový štáb řešil…

23.09.2020 13:55 Ústřední krizový štáb se dnes dohodl na posílení mobilních volebních komisí, aby mohly obsloužit až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama