Miloslava Vostrá

Miloslava Vostrá

KSČM vydírá vládu. Vostrá trvá na požadavku nezvyšovat rozpočet armády

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) trvá na tom, že rozpočet ministerstva obrany na příští rok by neměl vzrůst o deset miliard korun proti letošnímu, jak o tom v pondělí rozhodla vláda při hlasování o státním rozpočtu na rok 2021. Námitky proti plánu vznesli komunisté, kteří dosud menšinový kabinet ANO a ČSSD podporovali, minulý týden.
Jan Hamáček

ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i KSČM

Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří škrty, nesmí se podle ní šetřit na důchodech, platech a investicích či penězích na boj se suchem. ČSSD to dnes uvedla v tiskové zprávě. Důchody na příští rok chce zvýšit průměrně o 900 korun měsíčně a seniorům poslat jednorázový příspěvek alespoň 5000 korun začátkem roku. Pokud by z jednání s ANO vzešla vyšší částka, podpoří ji, výše příspěvku ale podle strany musí být pro všechny stejná.
Jan Skopeček (ODS)

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody zaměstnavatele a návrat k 15 % dani ze mzdy hrubé. Poslanec opoziční ODS Jan Skopeček a místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny tento návrh uvítal a uvedl, že by byl rád, kdyby i tento návrh vláda okopírovala podobně jako tomu bylo i v případě jiných ekonomických opatření, která opoziční strany předkládaly v době epidemie koronaviru.
Miroslav Kalousek

Kalousek: Výsledný schodek rozpočtu by mohl být jiný, než navrhla vláda

Schválený schodek letošního rozpočtu by mohl být i jiný, než je vládou navržených 500 miliard korun. Mohlo by se to stát v důsledku toho, že Sněmovna projednává aktuální vládní novelu státního rozpočtu jako běžný zákon, a nikoli podle zvláštních ustanovení jednacího řádu pro projednávání státního rozpočtu. Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit.
Alena Schillerová

Schillerová trvá na deficitu rozpočtu ve výši 500 miliard korun

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i po jednání s částí opozičních stran trvá na deficitu státního rozpočtu na letošní rok ve výši 500 miliard korun. Dnešní schůzku se zástupkyní KSČM a předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou o podpoře rozpočtu považuje za úspěšnou.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna jedná o rozpočtu. Poslanci vzali na vědomí loňské hospodaření státu

Sněmovna dnes vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Státní rozpočet skončil schodkem přebytkem 2,9 miliardy korun zatímco schválený rozpočet předpokládal schodek 50 miliard korun. Výhrady k hospodaření státu projevil ve svém stanovisku Nejvyšší kontrolní úřad. Na jeho základě pak přijal sněmovní kontrolní výbor usnesení, v němž konstatuje, že rozpočtová politika vlády snižuje odolnost státního rozpočtu vůči budoucímu možnému zpomalení ekonomiky.
Jan Skopeček (ODS)

Poslanci cupují daňový balíček, vznesli desítky pozměňovacích návrhů

K vládnímu daňovému balíčku, který má především zvýšit spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, předložili poslanci na šest desítek pozměňovacích návrhů. Chtějí mimo jiné zachovat současnou výši poplatku za vklad do katastru nemovitostí, zrušit superhrubou mzdu nebo zvyšovat daňové úlevy. Druhé čtení návrhu, kdy můžou své návrhy předkládat, měla Sněmovna na programu dnes, ale nedokončila ho.
Miroslava Vostrá /KSČM/

Schodek 40 miliard. Vostrá doporučí KSČM podpořit rozpočet, Filip váhá

Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá doporučí komunistické straně, aby ve Sněmovně podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok i se schodkem 40 miliard korun. Řekla to novinářům po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). KSČM, která kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje, dosud trvala na schodku o deset miliard nižším.
Andrej Babiš (ANO)

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40 miliard korun. Nevidí důvod k jeho snižování, jak požadují komunisté, řekl dnes novinářům. O vývoji vyjednávání o rozpočtu dnes předseda vlády mluvil s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Navržený schodek rozpočtu nechce měnit ani ona.
Alena Schillerová

Schillerová a Vostrá se střetly v televizi. Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu

Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok na 30 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). Ministerstvo financí počítá stejně jako letos v roce 2020 se schodkem 40 miliard korun, o změně neuvažuje. Komunisté pomohli vládě ANO a ČSSD schválit rozpočet pro rok 2019 a tolerují vládní koalici.
Miroslav Kalousek, předseda poslanců TOP 09

Zdanit církvím náhrady? Návrh KSČM má platit od ledna 2021. Kalousek lamentuje, Piráti ho usadili

Návrh poslanců KSČM na zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek nevydaný v restitucích by měl vstoupit v účinnost až od 1. ledna 2021. Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit tento pozměňovací návrh, který ve druhém čtení vznesl poslanec ODS Marek Benda. Komunisté s odkladem nesouhlasí. Výbor nedoporučil schválit návrh na zamítnutí komunistické předlohy, který na plénu vznesl Dominik Feri (TOP 09). První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek po jednání koaliční rady řekl, že důvod odkládat účinnost návrhu nevidí. Sněmovna by mohla předlohu schvalovat na své nejbližší schůzi, která má začít 22. ledna.
Jan Skopeček (ODS)

"Chce sedřít daňové poplatníky." Pravice a ekonomové cupují Babiše za státní rozpočet

Praha - Sněmovní opozice kritizuje návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes schválila vláda. Plánovaný schodek 40 miliard korun považuje v době hospodářského růstu za nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzývají kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje rozpočtu. Zatímco předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) považuje schodek za akceptovatelný, podle Pirátů nedává logiku. Strukturu rozpočtu kritizuje také hnutí Svoboda a přímá demokracie či KDU-ČSL.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 5 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 5 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 6 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů

Nová vlna cel zavedená prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolala obavy z vážných dopadů na americkou ekonomiku i globální finanční trhy. Podle některých měřítek jde o nejvyšší cla za posledních sto let. Navzdory rostoucímu tlaku a odvetným opatřením jiných zemí však Trumpova administrativa nehodlá změnit kurz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy