Porcování medvěda? V rozpočtu se má přesunout 983 milionů, řada poslanců s návrhy narazila

Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl. Poslanci budou moci další návrhy úprav předkládat za týden při druhém čtení rozpočtu na plénu.

Nejvyšší přesun prosadila předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, tedy strany, která ve Sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Z několika kapitol by mělo jít 600 milionů korun na výstavbu a opravy obecních základních a mateřských škol a také nájemních bytů. Vostrá na dotaz novinářů potvrdila, že návrh na přesun 300 milionů korun na podporu výstavby nájemného bydlení byl jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu ve třetím čtení.

V kapitole ministerstva práce a sociálních věcí by mělo jít 327 milionů korun navíc na investice v sociálních službách na úkor dávek státní sociální podpory a pěstounské péče. Přesun úspěšně navrhoval Roman Onderka (ČSSD), poukazoval přitom na dohodu ministerstev práce a financí.

Rozpočtový výbor podpořil na návrh Vostré posílení částek na platy zaměstnanců v sedmi rozpočtových kapitolách zhruba o 51 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Výbor kývl také na převod pěti milionů korun z peněz pro poradní orgány úřadu vlády na příspěvky na podporu zaměstnávání postižených lidí v kapitole ministerstva práce. Chtěl to Jan Hrnčíř z hnutí SPD.

Výbory žádaly přesuny peněz asi za 1,35 miliardy korun, rozpočtový výbor nepodpořil žádný z jejich požadavků. Například sociální výbor neuspěl s přesuny v kapitole ministerstva práce za 410 milionů korun a ministerstvo kultury by nemělo dostat ze všeobecné pokladní správy tři miliony korun na rehabilitaci památníku Jana Palacha před Národním muzeem, jak chtěl školský výbor. Výbor pro veřejnou správu neprosadil mimo jiné navýšení rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj o 310 milionů korun na opravy místních komunikací a ministerstva vnitra o 300 milionů korun na investice pro hasiče ze všeobecné pokladní správy.

Poslanci navrhovali přesuny za více než 5,2 miliardy korun. Rozpočtový výbor zamítl například návrh Věry Kovářové (STAN) na přesun 300 milionů korun ministerstvu školství na rozvoj mateřských a základních škol a až 263 milionů korun ministerstvu kultury na obnovu památek, a to na úkor všeobecné pokladní správy. Kovářová neuspěla ani s požadavkem na snížení dotace Českému svazu bojovníků za svobodu na polovinu z navrhovaných 6,3 milionu korun, nebo až na nulu. Peníze chtěla poslat Československé obci legionářské na opravu Larischovy vily.

Pirátka Lenka Kozlová neprosadila zvýšení částky pro ministerstvo kultury na živé umění o 257,2 milionu korun na vrub peněz na státní dluh. Kozlové stranický kolega Mikuláš Ferjenčík pak narazil s návrhem dodat přes miliardu korun na platy v nestátních školách a Lukáš Bartoň s požadavkem dát vysokým školám navíc 773 milionů korun na zvýšení tarifů odborných asistentů.

Snažíme se prosadit rozklikávací rozpočet státu, aby bylo vidět, kam jdou naše peníze. Primárně jde o dvě věci. 1) Vědět, jaké služby si stát vlastně objednává a platí za ně. Na úrovni monitoru státní pokladny... https://t.co/KmNw8ehPWr

— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) 27. listopadu 2018

Neuspěla ani Kateřina Valachová (ČSSD), která chtěla přidělit 700 milionů navíc na příplatky učitelů. Vostrá podotkla, že rozpočet kapitoly ministerstva školství vzrostl celkově o 28 miliard korun. "Já si samozřejmě plně uvědomuji, že tato kapitola byla dlouhodobě podfinancována, ale není možné to zlomit za jedno rozpočtové období," uvedla.

Rozpočtový výbor nepodpořil ani doprovodné usnesení školského výboru o zvyšování výdajů na školství tak, aby nejpozději v roce 2025 představovaly alespoň pět procent hrubého domácího produktu a aby platy učitelů rostly každý rok nejméně o 15 procent. Podle předsedkyně Vostré však toto doprovodné usnesení nasadilo tak tvrdá čísla, která nemusí být v souladu s vývojem ekonomiky.

Loni při projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok rozpočtový výbor podpořil přesuny zhruba za 3,1 miliardy korun. Výbory žádaly změny za téměř 4,6 miliardy korun a jednotliví poslanci za čtyři miliardy korun. Pozměňovacích návrhů od poslanců bylo podle předsedkyně výboru Vostré letos poměrně málo.

"Tak takhle úplně optimisticky bych to neviděla," odpověděla Vostrá na dotaz, zda KSČM ve třetím čtení podpoří státní rozpočet. "Musím říct, že to, co také dlouhodobě signalizujeme, tak to je navýšení, které se týká kapitoly sociálních služeb, takže to budeme určitě ještě načítat ve druhém čtení," dodala. Komunisté by podle ní chtěli přidat i hasičům. "Pak samozřejmě jsou tam i věci, které se netýkají přímo státního rozpočtu," poznamenala. Potvrdila však, že další podmínkou pro podporu rozpočtu je zachování zhruba šestimilionové dotace Českému svazu bojovníků za svobodu.

Související

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.
Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

Více souvisejících

státní rozpočet Miloslava Vostrá Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) Kateřina Valachová Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy