"Chce sedřít daňové poplatníky." Pravice a ekonomové cupují Babiše za státní rozpočet

Praha - Sněmovní opozice kritizuje návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes schválila vláda. Plánovaný schodek 40 miliard korun považuje v době hospodářského růstu za nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzývají kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje rozpočtu. Zatímco předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) považuje schodek za akceptovatelný, podle Pirátů nedává logiku. Strukturu rozpočtu kritizuje také hnutí Svoboda a přímá demokracie či KDU-ČSL.

"Vláda schválila rozpočet na příští rok se 40miliardovým deficitem. V době hospodářského růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti projev totální rezignace na alespoň trochu odpovědné hospodaření. Vláda nic nedělá s výdajovou stranou, která bobtná, ale o to více chce sedřít daňové poplatníky," napsal na twitteru poslanec ODS Jan Skopeček.

Také poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík novinářům řekl, že nepovažuje za rozumné, aby stát v době obrovského ekonomického růstu a minimální nezaměstnanosti plánoval schodek. "Budeme usilovat, aby klesl minimálně o deset miliard korun. Favorit, kde se dá šetřit, jsou nesystémové slevy na jízdné, které neplní účel," uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že jeho hnutí rozpočet nepodpoří. "Na jednu stranu podporujeme nárůst důchodů a podpory potřebným občanům, na druhou máme zásadní výhrady k nárůstu výdajů na státní správu," konstatoval. Vládě Okamura také vyčítá, že nesplácí státní dluh a chce navýšit výdaje na neadresné sociální dávky. "Struktura rozpočtu není pro SPD přijatelná," řekl.

Vostrá zdůraznila, že KSČM bude o podpoře rozpočtu teprve jednat v poslaneckém klubu. "Kdybych mluvila za sebe, tak schodek 40 miliard je v tuto chvíli pro mě akceptovatelný," uvedla. KSČM se podle ní po doručení kompletního návrhu do Sněmovny bude soustředit na rozbor toho, kam mají směřovat investice a zda jsou příslušné projekty připravené.

Jako nezodpovědný hodnotí rozpočet místopředseda lidovců Marian Jurečka. "V rozpočtu chybí několik priorit, je to otázka bydlení, což řeší dnes všechny věkové skupiny. Chybí tam také daleko větší důraz na sucho a řešení problematiky klimatické změny," uvedl. Podstatnější by mělo být také zvýšení platů učitelů, dodal Jurečka.

Kritický je k návrhu také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Schodek 40 miliard v době vysokého ekonomického růstu je nezodpovědný. Vláda by měla být mnohem ambicióznější. To by ale musela přestat rozdávat populistické dárečky jako slevy na jízdném a začít pracovat na snižování mandatorních výdajů. Že to je utopie, už psát nebudu," uvedl na twitteru.

Šéf poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že jeho strana navrhne rozpočet vrátit vládě. "V základních parametrech se nám samozřejmě vůbec nelíbí, není odpovědný, nemyslí na horší časy," uvedl. Investice nejsou prioritou rozpočtu, vláda o tom pouze mluví, konstatoval Kalousek.

Celkové výdaje státního rozpočtu na příští rok navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. 

"Skutečnost, že je schodek navržený ve výši 40 miliard korun, vnímám jako rozporuplnou. Na jednu stranu mám za pozitivní, že navrhovaný schodek klesá proti navrhovanému schodku roku 2018. Na druhou stranu mám na paměti, že skutečnost loňského roku byla výrazně odlišná od rozpočtu s plánovaným schodkem 60 miliard korun," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Loni skončil rozpočet fakticky ve schodku zhruba šest miliard korun. "Mým celkovým dojmem je, že žijeme ve dvou paralelních světech, což jakékoliv hodnocení veřejných finance relativizuje," dodal.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je schodek rozpočtu zbytečný, navýšení důchodů nesystémové a růst platů zrychlí inflaci. "Ostatně je již tradicí, že se v příznivých dobách problémy neřeší, ale naopak vytváří. Naštěstí obce a kraje hospodaří rozumněji a veřejné finance jako celek jsou v lepší kondici než samotný rozpočet vlády," uvedl.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je plánovaní schodků v dnešní ekonomické situaci neobhajitelné. "Bylo by možné jej akceptovat jen v případě, že by byl schodek tažen skutečně výrazným zrychlením investic, protože ekonomika je v mnoha směrech podinvestovaná a zvýšení investic je tak žádoucí. Vzhledem k nízké míře připravenosti nových investičních projektů však nebude růst investic natolik silný, aby deficitní hospodaření ospravedlnil," uvedl.

Dnešní schválení rozpočtu je podle hlavního analytika Czech Fund Lukáše Kovandy promarněnou příležitostí. "To nám připomenou zvláště léta nadcházející, až výkon tuzemské ekonomiky zákonitě cyklicky poklesne. Jen málo na tom mění skutečnost, že skutečné hospodaření státního rozpočtu dopadá v posledních letech lépe. A jen málo na tom mění i skutečnost, že celkový obraz veřejných financí navíc v posledních letech vylepšuje poměrně zodpovědné souhrnné hospodaření krajů a obcí," uvedl.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Jan Skopeček (ODS) Jiří Pospíšil Ekonomika Vláda ČR Andrej Babiš Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) Tomio Okamura Miloslava Vostrá Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy