Nemocnice mohou obnovit běžnou péči o pacienty, potvrdil Vojtěch

Nemocnice mohou začít obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli pandemii koronaviru omezena. Ministerstvo zdravotnictví vyzve poskytovatele akutní lůžkové péče, aby zajistili kapacity i pro jiné výkony elektivní péče, část kapacity ale musí zůstat vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Přidejte svůj názor

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Například Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze už ve čtvrtek uvedla, že tento týden začne běžnou péči o pacienty postupně obnovovat.

Také poskytovatelé ambulantní péče by měli postupně přejít na standardní režim. Resort ale specifikuje doporučení, týkající se například elektronického systému na objednání, aby se co nejméně lidí potkalo v čekárnách.

"V tuto chvíli i z hlediska toho, že máme národní dispečink kapacit intenzivní péče a sledujeme tak intenzivní péči na denní bázi, tak jsme schopni toto už akceptovat a vyhodnocovat kapacity tak, aby je poskytovatelé mohli využít částečně pro jiné pacienty než s nemocí covid-19," řekl Vojtěch. Obnovení péče podle něj bude trvat dny až týdny, ale je nezbytné, neboť řada pacientů čeká na plánované operace.

Nemocnice musely v polovině března nařízením ministerstva omezit poskytovanou péči jen na nezbytně nutná vyšetření a operace. Kvůli tomu přicházejí i o peníze. Odborníci na zdravotnictví varovali před tím, že větší škody než nemoc covid-19 může napáchat zanedbání péče o lidi s dalšími chorobami. Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí, umírá na ně polovina zemřelých. V zemi je také skoro milion diabetiků a každý rok je nově diagnostikováno na desítky tisíc případů rakoviny.

Nemocnice vyhradily pro pacienty s covid-19, kteří budou péči potřebovat kvůli vážnému průběhu nemoci, ale i pro nakažené, kteří budou mít jiné zdravotní potíže, zhruba 2000 lůžek. Hospitalizováno bylo v pondělí 428 pacientů s koronavirem. U 92 z nich mělo onemocnění těžký průběh vyžadující intenzivní péči. Zhruba 320 nakažených, kteří byli v nemocnici, se už uzdravilo nebo bylo propuštěno do domácí karantény.

Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Z celkových 60.328 lůžek ve 194 nemocnicích je akutní péče poskytovaná na zhruba 48.000 lůžkách. Na 10.000 obyvatel ČR tak připadá zhruba 57 lůžek akutní a následné péče.

Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent ze zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimořádné jednání Sněmovny: Vláda má škraloupy, budou se řešit její kroky…

28.05.2020 12:08 Sněmovna hlasy téměř všech přítomných poslanců schválila program mimořádné schůze svolané z popudu…

MMR schválilo 666 milionů z dotací na zlepšení kvality bydlení

28.05.2020 11:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) schválilo 666 milionů korun pro 265 projektů z národních…

Českem hýbou nákupy ochranných prostředků z Číny. Případ míří k k NKÚ

28.05.2020 11:28 Česko by podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bez krizového nákupu ochranných prostředků v Číně…

Vypnout Česko při druhé vlně už nejde, varuje ODS

28.05.2020 11:13 První fázi koronavirové krize Česko podle předsedy ODS Petra Fialy navzdory různým problémům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy