Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se má omluvit za výroky o někdejším prezidentském kandidátovi Michalu Horáčkovi, kterého v roce 2017 nařkl ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB).
Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, o rozsudku informoval server iDnes.cz Verdikt není pravomocný, Ondráček se proti němu může odvolat.
"Soud má za to, že žaloba byla podána po právu. Výrok, že žalobce byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Sázkař, je objektivně způsobilý dotyčného zasáhnout a poškodit ho zvlášť závažným způsobem," uvedla podle webu soudkyně Dagmar Stamidisová.
Ondráček v prosinci 2017 pro EuroZprávy.cz uvedl: "Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji." Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel.
Podle soudu musí Ondráček zveřejnit omluvu do 15 dnů od právní moci rozsudku na webu, na němž Horáčka pomluvil, bývalému kandidátovi ji musí zaslat i písemně.
Horáček na Ondráčka původně podal trestní oznámení pro pomluvu. Sněmovna poslance ale k trestnímu stíhání nevydala. Souhlas s Ondráčkovým stíháním nepodpořili zejména poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM, ale i většina občanských demokratů. Horáček na poslance následně podal žalobu u civilního soudu.
Související
Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
Prezidentská debata: Petra Pavla chválí neúspěšní Zemanovi protivníci, Horáčka udivil
Michal Horáček , Zdeněk Ondráček , soudy , Praha
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Albaneseová označil Izrael za „společného nepřítele lidstva“. Macinka ji vyzval k rezignaci
před 1 hodinou
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
před 1 hodinou
„Největší deregulace v americké historii.“ Trump zrušil vědecké rozhodnutí omezující plyny oteplující planetu
před 3 hodinami
Počasí se ochladí, očekávají se i sněhové srážky
včera
Ceny Anděl mají za sebou další kolo hlasování. Známe nominované
včera
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
včera
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
včera
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
včera
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
včera
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
včera
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
včera
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
včera
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
včera
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
včera
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
včera
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
včera
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
včera
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
včera
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
včera
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
Čínský prezident Si Ťin-pching se neobvykle otevřeně vyjádřil k nedávným čistkám v nejvyšším vedení armády, které vedly k odstranění špičkových generálů. Mezi nimi byl i generál Čang Jou-sia, který byl dlouhodobě považován za nejbližšího vojenského spojence hlavy státu. Čang byl ze své funkce odvolán v lednu poté, co byl obviněn z „vážného porušení disciplíny a zákona“, což je v čínském politickém prostředí obvykle eufemismus pro korupci.
Zdroj: Libor Novák