Petříček o Česku po roce 1989: Cíle jsme splnili. Co bude dál?

Česko po revolučním roce 1989 naplnilo vstupem do Severoatlantické aliance a Evropské unie v letech 1999 a 2004 poměrně rychle své základní cíle, výzvou pro něj od té doby je, jak s tím naložit. Při dnešní debatě na téma vývoje české zahraniční politiky v posledních 30 letech v pražském Skautském institutu to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministr vyzdvihoval přínosy EU, za nepříliš aktuální označil otázku vstupu Turecka do unie.

Petříček uvedl, že Česko dosáhlo vstupu do NATO a EU možná rychleji, než samo čekalo. "Nová výzva 15 let poté je, jak máme nakládat s tím, že jsme plnoprávnými členy společenství EU a NATO. Naše identita byla dlouho určována tím, kam směřujeme, ale najedou jsme došli do cíle a teď je otazník, co jsou ty další," konstatoval.

Česko by si podle Petříčka mělo definovat "malé krůčky", kterými by chtělo v rámci západního společenství postupovat dál. Také by se mělo naučit, jak v Evropě obhájit své názory a nebýt frustrováno tím, že při tom musí dělat kompromisy.

Podstata projektu EU je stále funkční a naplňuje důvody, proč unie vznikla, míní Petříček. "Nemusíme mluvit o nějaké dalekosáhlé reformě institucí, pojďme zkonsolidovat to, co máme, přiblížit unii lidem," řekl. Výčet výhod členství v unii by se podle něj neměl zužovat jen na to, že do ČR plynou finance. Unie umožňuje vyjednávat s velmocemi, jako je třeba Čína, s větší silou, než by ČR mohla sama.

NATO podle Petříčka potřebuje vnitřní reflexi. "Přes všechny komplikace aliance zajišťuje své poslání, ke kterému byla vytvořena," uvedl. S ohledem na nedávnou ofenzivu Turecka na severu Sýrie připustil, že s tímto členem aliance mají ostatní státy některá nedorozumění. Turecko se podle něj odklání od řady sdílených hodnot. "Nemyslím si, že je velmi aktuální otázka, že by mohlo být členem EU," míní.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Česká republika sametová revoluce ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy