Pokorná Jermanová chce být řadovou členkou kontrolního výboru

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce být řadovou členkou kontrolního výboru. Původně měla být jeho předsedkyní, po vlně kritiky se ale rozhodla na funkci nekandidovat. Kdo z ANO ji nahradí, má být známo tento týden, řekla dnes Pokorná Jermanová ČTK.

Její pravděpodobná nástupkyně ve funkci hejtmanky Petra Pecková (STAN) předpokládá, že se zvolením Pokorné Jermanové do symbolicky odměňované funkce nebude mít nikdo problém. Poukázala na to, že končící hejtmanka je legitimně zvolenou zastupitelkou. Pokorná Jermanová má od svého hnutí nominaci i do výboru regionální rady.

Placená funkce v čele kontrolního výboru podle nepsaných dohod náleží opozici, která na předsedkyni nejdříve navrhla Pokornou Jermanovou. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj to kritizovali a upozorňovali na to, že končící hejtmanka nemusí být zvolena. Pokorná Jermanová poté oznámila, že na funkci nebude kandidovat.

Jméno náhradního kandidáta ANO ještě neoznámilo. "Budeme o tom jednat ve čtvrtek a pak se to všichni včas dozvědí," uvedla Pokorná Jermanová. Podle Peckové má být koalice o výsledku informována v pátek.

V kontrolním výboru chce kromě Pokorné Jermanové usednout i dosavadní radní pro majetek a někdejší hejtman Josef Řihák, jehož ČSSD se do nového zastupitelstva nedostala. Do výboru ho nominovalo ANO. ODS navrhuje mimo jiné bývalého rakovnického starostu Zdeňka Nejdla.

Zástupci koalice se dohodli na zřízení 11 patnáctičlenných výborů i na obsazení jejich vedení. ANO, které je jediným opozičním uskupením, by mělo mít většinu v kontrolním výboru a křeslo předsedy, v ostatních výborech má mít po třech křeslech. Pokorná Jermanová upozornila na to, že koalice opozici ve výborech nenabídla žádný místopředsednický post. "V minulém období jsme jim místopředsednické pozice nabídli, oni nám ne," namítla.

Pecková považuje za důležitější, že ANO má většinu v kontrolním výboru. Podobně se vyjádřil předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik. Namítl, že opozice má poměrné zastoupení ve výborech a komisích, což v minulosti nebylo. "Teď jsme to posunuli ještě o krok, že opozice má dokonce většinu v kontrolním výboru," dodal.

Uvolněných, tedy placených krajských zastupitelů má být 17. Jde o deset členů rady s výjimkou Martina Kupky (ODS), který je poslancem. Zbývajícími placenými zastupiteli budou dosud nenavržený předseda kontrolního výboru za ANO, předsedkyně výboru sociálních věcí Pavla Štrobachová (STAN), předseda výboru pro životní prostředí Karel Bendl (ODS), předsedkyně výboru pro kulturu a památky Lucie Církva Chocholová (Piráti), předseda výboru regionálního rozvoje Petr Vychodil (ODS), první místopředseda výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomáš Zmuda (Piráti) a předseda komise pro majetek Karel Marek (za STAN). "Určitě nikdo z naší koalice nebude mít dvě uvolněné funkce," řekla Pecková. Kandidáti, kteří jsou v čele obcí, by se tak měli stát neuvolněnými starosty.

Související

K volbám zamířila i Jaroslava Pokorná Jermanová

Vedoucí kanceláře Jermanové čelí obvinění v kauze smluv

V kauze pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě čelí obvinění někdejší vedoucí odboru kanceláře hejtmanky Hana Mastrini. Policie ji stíhá kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Podle státní zástupkyně Gabriely Turkové se škoda pohybuje v rozmezí od jednoho do deseti milionů korun, uvedl dnes server Seznam Zprávy.

Více souvisejících

Jaroslava Jermanová (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy