Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony. Není vůle potrestat viníky, říká advokát Müller

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 návrh na zastavení trestního stíhání bývalého stranického ideologa KSČ Jana Fojtíka. Posun v případu zjistily EuroZprávy.cz. Někdejšího člena předsednictva ústředního výboru KSČ letos v lednu přitom orgány podezíraly ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se údajně dopustil tím, že jako přední vysoký funkcionář spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. „Ani více jak třicet let od pádu železné opony není vůle potrestat viníky,“ říká pro EuroZprávy.cz advokát Lubomír Müller, který v soudních sporech zastupuje lidi perzekvované komunistickým režimem a o návrhu na zastavení redakci informoval.

Bývalý šéfredaktor Rudého práva a člen ÚV KSČ Jan Fojtík a bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš

Policejní vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu kapitán Jan Trnečka serveru EuroZprávy.cz detailně nesdělil, co orgán vede k návrhu zastavit trestní stíhání, kterému čelí třiadevadesátiletý bývalý člen předsednictva ústředního výboru KSČ Jan Fojtík. Vrchní komisař totiž 13. října 2021 informoval advokáta Lubomíra Müllera, který zastupuje zraněné a pozůstalé obětí na železné oponě, že Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 předložil návrh na zastavení Fojtíkova trestního stíhání. „V reakci na váš dotaz ze dne 13.10. 2021 stran návrhu policejního orgánu zastavit trestní stíhání obviněného PhDr. Jana Fojtíka CSc. vás odkazuji na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které nad probíhajícím vyšetřováním vykoná dozor,“ napsal kapitán Jan Trnečka e-mail redakci EuroZprávy.cz.

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu bývalému šéfredaktorovi Rudého práva původně vyčítal fakt, že byl srozuměný s tím, že Pohraniční stráž mohla střílet na lidi, kteří se pokoušeli opustit ČSSR. „Přesto neučinil při výkonu své pravomoci žádná konkrétní opatření směřující k přijetí právního předpisu, který by příslušníkům Pohraniční stráže nedovoloval použít střelnou zbraň proti osobám, které se neoprávněně pokoušely státní hranice ČSSR překročit a zároveň nijak neohrožovaly příslušníky Pohraniční stráže či jiné osoby,“ stálo v usnesení, které letos 7. ledna vydala agentura ČTK. Podle policie tím Fojtík porušil závazný mezinárodní Pakt o občanských a politických právech.

Žáček: ÚDV není schopen vyšetřovat komunistické zločiny

Aleš Cimbala, tiskový mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které je nadřízené Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, potvrdil, že vyšetřování v případu Jana Fojtíka bylo skončeno. „Věc byla předložena státnímu zástupci s návrhem na zastavení trestního stíhání. Státní zástupce o věci doposud nerozhodl. Predikovat jakékoliv rozhodnutí není možné. Primárně je také nutné respektovat práva dotčených osob a o rozhodnutí  nejprve vyrozumět je,“ odpověděl Aleš Cimbala na dotaz, zda státní zástupce vyhoví návrhu policejního orgánu.

Advokát Lubomír Müller, jemuž se před čtyřmi lety podařilo bývalého občana NDR Hartmuta Tautze, kterého v srpnu roku 1986 na hranicích s Rakouskem roztrhali psi, rehabilitovat jako prvního uprchlíka a vysoudit pro pozůstalou rodinu odškodnění ve výši přes 84 tisíc korun, nechtěl po právní stránce policejní návrh rozebírat. „Okomentovat skutečnost, že orgán hodlá zastavit trestní stíhání Jana Fojtíka, nemohu, neboť o důvodech vůbec nic nevím.“ Právní zástupce ale přiznal, že z lidského a morálního hlediska je postupem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zklamán. „Ani více jak třicet let od pádu železné opony není vůle potrestat viníky. A dnes je to tak, jak píše v Bibli král Šalomoun: Když není špatný skutek potrestán rychle, lidem to dodá odvahu páchat zlo,“ cituje věřící Müller Kazatele, 8. kapitolu, 11. verš.

Velmi kritický k činnosti Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu je poslanec za ODS Pavel Žáček, který byl v roce 1998 prvním náměstkem ředitele zmiňované instituce. „V případě Jana Fojtíka, ale i dalších kauz, jsem velmi zklamán postupem vyšetřovatele ÚDV, i když pochopitelně neznám stanovisko dozorujícího státního zástupce. Obecně bych k tomu dodal, že ÚDV není zjevně dlouhodobě schopen - v porovnání například s německými orgány, které před soudy dostávají i stoleté pachatele nacistických zločinů - řádně a úplně vyšetřovat komunistické zločiny,“ tvrdí zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů a zřizovatel Archivu bezpečnostních složek.

Žáček je přesvědčený, že by v  Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu měly nadřízené orgány jako Policejní prezidium PČR, anebo státní zastupitelství vykonat hloubkovou kontrolu. „A odpovědět na otázku, proč se nedaří vyšetřovat komunistické zločiny a pak hledat cestu k nápravě. Je nutné zjistit, zda se problém týká nedostatků v řízení ÚDV díky nízké kvalifikaci, anebo se jedná nějakou nevůli. Jde o relevantní otázky, už jenom s ohledem na to, že veřejnost téměř není o činnosti ÚDV vůbec informována, přestože jsou na něj vynakládány nemalé prostředky,“ zlobí se zákonodárce, který v nedávných parlamentních volbách obhájil svůj mandát.

Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Libor Svoboda už v létě v rozhovoru pro EuroZprávy.cz, který se týkal 70. výročí od založení Pohraniční stráže, predikoval, že ani Jan Fojtík neusedne na lavici obžalovaných v soudní síni. „Nerad to říkám a ani mne to netěší, mám však za to, že obžalován, neřkuli potrestán nakonec nebude ani zmíněný Jan Fojtík. Považuji za prohru společnosti, že žádný z vysokých státních a stranických funkcionářů zodpovědných za situaci na státních hranicích a úmrtí na železné oponě nebyl a pravděpodobně již ani nebude potrestán. Bohužel se s tím budeme asi muset smířit, což samozřejmě neznamená, že bychom se o jejich potrestání neměli stále pokoušet. Každopádně bychom vše měli neustále připomínat, včetně jejich zodpovědnosti,“ tvrdí expert na dění kolem bývalé železné opony.

Proti Štrougalovi a Vajnarovi běží ústavní stížnost

Advokát Lubomír Müller rovněž EuroZprávy.cz informoval, že v současné době probíhá ohledně bývalého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara projednávání ústavních stížností poškozených proti zastavení trestního stíhání těchto vysokých komunistických představitelů. Obvinění čelil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který ale loni v červenci zemřel, a tak veškeré právní úkony proti němu byly zastaveny. „Ústavní soud spojil dvě ústavní stížnosti do jednoho řízení,“ říká Müller, který ve stížnosti zastupuje šest klientů, kteří jsou bývalými občany NDR. „Moji klientelu tvoří pozůstalí, jejichž blízcí byli pohraničníky na železné oponě zastřeleni, anebo byli postřeleni či pokousáni psem,“ přibližuje Müller.

Letos v květnu Městské státní zastupitelství v Praze totiž pravomocně zastavilo trestní stíhání Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu funkcionáře obvinil z používání střelných zbraní na československých hranicích. Městské státní zastupitelství v Praze se ztotožnilo se závěry znalců, podle nichž bývalí komunističtí politici trpí duševní chorobou, která jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení.

ÚDV tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů Štrougal, Jakeš, Vajnar bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

V benešovské nemocnici ohrožoval zdravotníky pacient se střelnou zbraní

29.11.2021 22:10 Policisté dnes v benešovské nemocnici zasahovali proti pacientovi, který ohrožoval zdravotníky…

Varianta omikron představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes WHO

29.11.2021 17:54 Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Změny v očkování: Povinná vakcína možná od března, očkovaní se budou…

29.11.2021 17:09 Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

29.11.2021 17:40 Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s…

Maláčová: Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

29.11.2021 15:38 Aktualizováno Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z…

Zeman se domnívá, že povinné očkování je jedinou cestou z krize

29.11.2021 13:39 Aktualizováno Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o…

Budoucí vláda ve Sněmovně navrhla odklad nového stavebního zákona

29.11.2021 13:26 Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a…

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta,…

29.11.2021 12:50 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat…

Zeman chce schůzky s kandidáty na ministry dokončit do příštího pátku

29.11.2021 12:44 Prezident Miloš Zeman chce schůzky s kandidáty na ministry dokončit příští pátek. Jednání povede ve…

STAN představili nového kandidáta na ministra průmyslu, je jím Jozef Síkela

29.11.2021 12:31 Aktualizováno Novým kandidátem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer,…

Evropa by měla být lídrem v nastavení standardů nových technologií, míní…

29.11.2021 11:39 Evropa by se měla stát globálním lídrem v nastavování mezinárodních standardů pro regulaci nových…

Prezident Zeman jmenoval novým premiérem Petra Fialu

28.11.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra…

Havlíček bude v pondělí pokračovat v jednání s profesními svazy o…

28.11.2021 20:10 Jednání s profesními svazy ohledně kompenzací pro podnikatele budou podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

reklama