Ze členů vlády a předsedů sněmovních stran lidé nejlépe hodnotí vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V popularitě v porovnání s lednem předstihl premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky dnes poskytla ČTK.
Hamáček si polepšil ve srovnání s lednem o 12 procentních bodů na 48 procent. Popularita mu rostla podle STEM v různých politických táborech, nejsilněji u sympatizantů hnutí ANO. Babišova popularita naopak klesla o pět procentních bodů na 45 procent. "Za poklesem vidíme jednak mírné zmenšení podpory hnutí ANO a jednak zhoršení jeho hodnocení u ostatních politických skupin," uvedla agentura.
Nejlépe hodnocení politici podle zářijového výzkumu @StemUstav: Hamáček (48% příznivých hodnocení), Babiš (45%), Vojtěch (43%), Maláčová (42%), Bartoš (40%), Schillerová (40%). https://t.co/ZaATbD7Pc6
— STEM (@StemUstav) September 21, 2020
Na třetí místo v hodnocení vybraných vrcholných politiků se dostal v září odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Rezignaci ohlásil dnes, ve funkci ho nahradí vládní zmocněnec a jeho někdejší náměstek Roman Prymula. Vojtěcha v průzkumu vnímalo kladně 43 procent respondentů, o pět procentních bodů víc než v lednu. Autoři průzkumu tento posun vysvětlují zejména tím, že ho zná více obyvatel než v lednu. Za Vojtěchem figuruje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s popularitou 42 procent.
V první desítce popularity celkem 21 vrcholných politiků figurují pouze dva zástupci opozice. Na pátém místě pomyslného žebříčku je předseda Pirátů Ivan Bartoš, kterého hodnotí kladně stejně jako v lednu dvě pětiny respondentů, a na desátém šéf SPD Tomio Okamura s 34 procenty. Okamurova popularita se propadla o tři procentní body.
Z vládních činitelů zaznamenali největší propad popularity ministryně financí Alena Schillerová, a to ze 47 na 40 procent, a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (obě za ANO) - ze 37 na 30 procent. O pět procentních bodů na 24 procent si pohoršila vůči lednu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), o čtyři procentní body na 26 procent ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a o tři procentní body na 18 procent ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Naopak významnější nárůsty agentura zaznamenala u ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Petříčka hodnotilo kladně 35 procent respondentů, tedy o osm procentních bodů víc. Havlíčkova popularita vzrostla z 31 na 38 procent.
Průzkum provedla agentura mezi 31. srpnem a 13. zářím. Odpovídalo v něm 1027 respondentů starších 18 let.
Související
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Andrej Babiš , Jan Hamáček , politici , průzkumy , Vláda ČR , Adam Vojtěch (ANO) , Jana Maláčová (ČSSD) , Ivan Bartoš (Piráti) , Tomio Okamura , Alena Schillerová , Marie Benešová , Tomáš Petříček , Miroslav Toman , Klára Dostálová
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 2 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková