Poslance čeká perný týden. Řešit se má nouzový stav nebo kurzarbeit

Poslanci by měli příští týden schvalovat nová pravidla kurzarbeitu. Na jejich podobě dosud není shoda ani v koalici ANO a ČSSD. Ve čtvrtek odpoledne se Sněmovna asi sejde k posouzení ohlašované žádosti menšinové vlády o souhlas s dalším prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Dostatečnou podporu pro delší stav nouze zatím kabinet v dolní komoře nemá.

Řádná schůze Sněmovna pokračuje od úterý odpoledne a tento týden skončí. Poslanci na ní posoudí také například senátní úpravy několika předloh.

Na středeční odpoledne je z podnětu části poslanců svolaná mimořádná schůze ke změnám v exekucích a insolvencích. Vládní exekuční novela je ve druhém čtení a předpokládá, že věřitelé by hradili zálohu na náklady vymáhání dluhu. Zavedla by také třeba zastavování marných exekucí. Ústavně-právní výbor doporučil z předlohy škrtnout soustřeďování všech exekuci na jednoho dlužníka soustředily u jednoho exekutora a prosazuje i další změny, jež se týkají například dluhů z minulosti. Vládní insolvenční novela je v úvodním kole. Zkrátila by dobu oddlužení na tři roky pro všechny dlužníky.

Pravidla kurzarbeitu doporučil sociální výbor schválit podle návrhu dvou poslankyň ANO a KSČM Jany Pastuchové a Hany Aulické Jírovcové, s nímž nesouhlasí ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD). Maláčová podporuje ministerskou úpravu podanou Romanem Sklenákem (ČSSD), na postojí k ní se členové výboru neshodli. Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas.

Ve finále je také návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Poslanci by mohli hlasovat i o svěření kybernetické obrany Česka vojenským zpravodajcům a o úpravách provozu na silnicích. Změny se týkají například pokutování nedovolené jízdy ve vyhrazených pruzích.

Ke schválení minulých žádostí o prodloužení nouzového stavu kabinetu pomohli poslanci KSČM, naposledy do neděle 14. února. Širší vedení komunistické strany ale nyní uvedlo, že další prodloužení nepodporuje. Opatření proti šíření koronaviru může kabinet podle zástupců KSČM vyhlásit i bez stavu nouze. Vládní představitelé ale varují před kolapsem zdravotnictví a nekontrolovaným šířením nákazy.

Po vrácení Senátem poslanci znovu rozhodnou o novele, podle které budou moci koronavirový kompenzační bonus čerpat i podnikatelé v úpadku. Senátoři chtějí denní částku zvýšit, nárok rozšířit i na živnostníky bez provozoven a poslat náhrady obcím a krajům. Horní komora navrhla úpravy také v horní novele. Chce, aby část poplatků z vytěžených nerostů dostávaly kraje.

V úterý bude Sněmovna schvalovat finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Sdružení postaví dálnici formou projektu partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Vláda ČR kurzarbeit Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 17 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 38 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Reakce na Trumpův projev jsou různé, Tchajwance rozzlobil. Tvrdý a neústupný, oceňují ho republikáni

Projev Donalda Trumpa, v němž přijal nominaci na kandidaturu do Bílého domu, vyvolal různorodé reakce. Především demokratičtí příznivci ho zkritizovali za další rozdělování Spojených států. Republikáni si jeho postoje pochvalují. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy