kurzarbeit

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Co bude, pokud dojde plyn? Ministerstvo připravuje kurzarbeit

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do zkráceného připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které by pro firmy spustilo možnost v případě nedostatku plynu čerpat státní příspěvek na zaměstnance. O takzvaném kurzarbeitu budou dnes zástupci odborů a zaměstnavatelů jednat s ministry na zasedání tripartity. 
Marian Jurečka

Začala příprava návrhu nařízení ke spuštění kurzarbeitu, uvedl Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) začalo připravovat návrh vládního nařízení k případnému spuštění kurzarbeitu. Podklady od resortů průmyslu a financí o zasažených oborech chce mít do dvou týdnů. Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kdy by ohrožené firmy mohly na zkrácenou práci se státním příspěvkem přejít, neupřesnil.
Alena Schillerová

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39.000 Kč.
Josef Středula

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly v polovině října prodloužen do poloviny příští roku. S jeho fungováním se v současné době počítá do 31. prosince. Středula předpokládá, že tripartita se na pondělním jednání shodne na podpoře automobilových firem právě formou Antiviru.
Josef Středula

Dopady omezení výroby automobilek by mohl podle Středuly zmírnit Antivirus

Ke zmírnění dopadů kvůli omezování výroby v automobilovém průmyslu by se dal rychle využít dočasný program Antivirus. Nastavení podoby a podmínek této podpory by měla projednat tripartita co nejdřív bez ohledu na volby a jejich výsledek. ČTK to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
CZK

Lidé na kurzarbeitu by podle návrhu měli aspoň 80 procent výdělku

Pracovníkům na kurzarbeitu by měla firma za neodpracovanou dobu platit nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by jí poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli zůstat jeden až čtyři dny v týdnu, a to nejvýš rok. Kurzarbeit by při ohrožení zaměstnanosti spustila vláda po projednání v tripartitě. V nařízení by stanovila přesné podmínky. Vyplývá to z kompromisního koaličního návrhu, který dostala Sněmovna. Odbory a zaměstnavatelé tuto verzi podpořili.
Jana Maláčová (ČSSD)

Koaliční ANO a ČSSD našly shodu na pravidlech kurzarbeitu

Koaliční ANO a ČSSD po měsících sporů chtějí ve Sněmovně předložit společný pozměňovací návrh k pravidlům pro kurzarbeit. Shoda je na parametrech i principu, sdělila České televizi (ČT) předsedkyně výboru pro sociální politiku Jana Pastuchová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že návrh se bude ještě dolaďovat o víkendu.
Jana Maláčová (ČSSD)

Na kurzarbeitu stále není shoda, uvedla Maláčová

Ve Sněmovně zatím není shoda na pravidlech nového kurzarbeitu. Rozpory trvají hlavně mezi koaličními stranami. Na dotaz ČTK to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud se podle ní podaří dohodu najít, kurzarbeit do voleb bude. Jednání budou pokračovat.
Jana Maláčová (ČSSD)

Poslanci budou dál řešit kurzarbeit, zákon vrátili do druhého čtení

Nová pravidla kurzarbeitu Sněmovna dnes vrátila z finálního kola k dalšímu projednávání do druhého čtení. K původní vládní předloze se v dolní komoře sešly konkurenční celkové úpravy od koaličních ANO a ČSSD. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zdůraznila, že je nutné najít shodu všech aktérů.
Jana Maláčová (ČSSD)

Sněmovna nedokončila schvalování nových pravidel kurzarbeitu

Sněmovna dnes nedokončila schvalování nových pravidel kurzarbeitu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opět kritizovala jejich podobu, která získala podporu sociálního výboru. Sněmovní finále by mělo pokračovat na mimořádné schůzi, jejíž vyvolání ohlásila bez bližších podrobností místopředsedkyně sociálnědemokratické frakce Kateřina Valachová.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Poslance čeká perný týden. Řešit se má nouzový stav nebo kurzarbeit

Poslanci by měli příští týden schvalovat nová pravidla kurzarbeitu. Na jejich podobě dosud není shoda ani v koalici ANO a ČSSD. Ve čtvrtek odpoledne se Sněmovna asi sejde k posouzení ohlašované žádosti menšinové vlády o souhlas s dalším prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Dostatečnou podporu pro delší stav nouze zatím kabinet v dolní komoře nemá.
Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová chce začít jednat o prodloužení Antiviru

O prodloužení dočasného programu Antivirus, z něhož stát firmám vyplácí příspěvky na mzdy, chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) začít jednat po 10. únoru. Doba pokračování poskytování podpor bude záviset na výsledku závěrečného jednání o připravovaném kurzarbeitu ve Sněmovně. Maláčová to dnes řekla ČTK. O prodloužení Antiviru rozhoduje vláda.
Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová píše společně s odbory a firmami poslancům, ať schválí kurzarbeit

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfové největších odborových centrál a organizací zaměstnavatelů napsali společně poslancům kvůli navrhovanému kurzarbeitu. Podle nich je nezbytné novelu s kurzarbeitovými pravidly schválit ve Sněmovně do konce ledna, aby firmy v krizi nezůstaly v příštích měsících bez podpory státu.

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 25 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy