Hlavní město chce v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nakoupit tři miliony chirurgických roušek a půl milionů respirátorů za celkem 123 milionů korun. Sloužit mají zejména pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, ale i pro veřejnost. Nákup dnes schválili pražští zastupitelé.
Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že materiál by měl dorazit do neděle, i když s ohledem na situaci na trhu to není jisté. Město podle něj také plánuje poskytnout veřejnosti dezinfekci, kterou nechává míchat na ČVUT z lihu zabaveného celní správou.
Ochranné pomůcky budou sloužit především pracovníkům v sociálních službách a lidem v prvních liniích, ale i veřejnosti. Děkuji za toto řešení kolegům @p_hlubucek, @milejo12 a odboru zdravotnictví!
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 19, 2020
Radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) uvedla, že předběžná dohoda s dodavateli se týká objednávky třívrstvých chirurgických roušek v ceně 20 korun za kus a respirátorů typu FFP2 po 120 korunách. Pomůcky by měly dorazit z Indie a Turecka. Radní uvedla, že s ohledem na situaci na trhu je možné, že pomůcky v termínu nedorazí, potom by město od objednávky ustoupilo.
"Pokud by nám roušky mělo přijít do týdne či dvou, tak je to bezpředmětné," doplnil Hlubuček. Do té doby podle něj již lidé budou mít roušky ušité. Jiná je situace v případě respirátorů, které město bude dále shánět i v případě pozdějšího dodání, protože jsou nutné pro zajištění služeb. Johnová dodala, že i když se v případě dodání počítá s distribucí pomůcek mezi veřejnost, prioritní jsou zdravotníci a lidé, kteří pracují se seniory a dalšími ohroženými skupinami.
Hlubuček dále řekl, že město má denně k dispozici zhruba dva kubické metry dezinfekce, kterou vyrábějí na ČVUT ze zabaveného lihu. Zatím je využívá například v MHD, kde jsou umístěny nádoby s dezinfekcí pro cestující, nabízí je také městským částem. "Za chvíli je budeme moci nabídnou i veřejnosti," dodal Hlubuček.
Praha si na nedostatek pomůcek opakovaně stěžovala, čeká také na dodávku 15.000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj. Ta se však zdržela v Anglii, kvůli zpoždění město podle vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) dostane slevu.
Související
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
Praha , Roušky a respirátory , Praha sobě (sdružení) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
Válečný konflikt na Blízkém východě se v posledních hodinách dramaticky rozšířil na novou frontu v Libanonu. Izraelské nálety na hlavní město Bejrút a jižní části země si podle předběžných zpráv libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádaly nejméně 31 mrtvých. Dalších 149 osob utrpělo při těchto úderech zranění, přičemž úřady varují, že bilance obětí pravděpodobně ještě poroste s tím, jak záchranáři prohledávají zasažené oblasti.
Zdroj: Libor Novák