Předpisy při zabíjačce jsem neporušil, média pořádají hon, hájí se Mynář

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Mynář to dnes řekl ČTK. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Vratislav Mynář /SPOZ/

O páteční zabijačce informoval o víkendu server Blesk.cz, konala se během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané.

Mynář se už dříve hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Dnes kancléř odmítl, že uspořádal zabijačku s hostinou, byla to podle něj sanitární porážka prasete a jeho rozporcování. "Nebylo to v restauraci, ale ve stanu na trávě v místě, kde mám trvalé bydliště. Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. "Starostu Osvětiman, pana (Aleše) Pfeffera (nestr. za SPOZ) jsem nepozval, ten přišel zkontrolovat řádně nahlášenou porážku," dodal. O účasti starosty informovala média. Dnes serveru Seznam Zprávy Pfeffer řekl, že vydal rozhodnutí, že je možné prase v nouzovém stavu střelit. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

Účastníci akce se podle Mynáře nemohli nakazit nemocí covid-19, protože všichni měli roušky a ve stanu byla oddělená pracoviště, která od sebe byla vzdálená více než dva metry. Všichni zároveň byli otestováni na přítomnost koronaviru. Mynář odmítl, že testy na koronavirus byly ze zásob státu. Zakoupila je podle něj jeho lékařka a on jí je proplatí ze svých prostředků. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

Mynář v prohlášení kritizuje média za způsob, jak o penzionu v Osvětimanech, který provozuje, informují. Ten si jeho firma pronajímá od místního spolku Chřibák. Média například informovala o sporných dotacích.

Zpravodajství médií podle Mynáře místy připomíná "vtipy o prolhaném sovětském Rádiu Jerevan". "Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra Libora Zemana, který udal svého tchána, jednoho z účastníků. Je to naprosto absurdní, trapné a ukazuje se, na jak laciné vějičky média i v době řešení pandemie naskakují," uvedl Mynář v prohlášení k zabijačce.

Okolnosti zabijačky prověřují policisté. O výsledcích budou informovat krajskou hygienickou stanici jako správní orgán příslušný k projednání případného přestupku. K případu se na tiskové konferenci na dotaz novinářů vyjádřili i zástupci vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že zadal krajské hygienické stanici za úkol, aby se případem zabývala. Řekl, že je potřeba jej řádně prověřit a případně učinit závěry. Zda si hygienici přizvou na pomoc policii, je podle něj na jejich vyhodnocení.

Podle Venduly Ševčíkové z Krajské hygienické stanice ve Zlíně nepodléhají povolení hygieniků akce v uzavřeném okruhu osob žijících ve společné domácnosti. "Pokud existuje podezření, že by soukromou zabijačku mohly navštívit osoby zvenčí, to jest osoby mimo společnou domácnost včetně nejbližších příbuzných, a tím porušit mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v omezení volného pohybu osob vyjma nezbytně nutných případů, je povinností Policie ČR tuto skutečnost prověřit a posoudit, zda nedošlo ke spáchání přestupku," uvedla dnes na dotaz ČTK.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Související:

Právě se děje

reklama