Prezident Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu. Novinářům to dnes řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prezidenta navštívil spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem v Ústřední vojenské nemocnici. Samotná hospitalizace není podle Vondráčka důvodem pro převod prezidentových pravomocí.
"Můžu potvrdit, že pan prezident je schopen vykonávat svůj úřad a zajímá se o dění," uvedl Vondráček. Řekl, že je o Zemanově zdravotním stavu informován, nebude o něm ale veřejně mluvit. "Samotná hospitalizace není důvodem pro aktivaci (ústavního) článku 66 a já jsem dneska s panem prezidentem mluvil a rozhodně si myslím, že není namístě tento článek v tuto chvíli použít," zdůraznil předseda Sněmovny.
Zeman dnes v nemocnici podepsat rozhodnutí, kterým svolal stálé zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Dokument Vondráčkovi osobně předal. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl Vondráček, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.
"Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by jeho (Zemanův) stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí) provedl naprosto jasně," pokračoval Vondráček. Prezident mu podle něj říkal, že sleduje denně monitoring. "Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neupustil," podotkl předseda Sněmovny
Vondráček také uvedl, že Zeman potvrdil, že až nebude na běžném nemocničním pokoji, je připraven se ještě v nemocnici setkat s jednotlivými aktéry povolebního vyjednávání.
Se zřejmě dosluhujícím premiérem Andrejem Babišem Babišem se Zeman setkal den po volbách v neděli krátce před převozem do nemocnice, plánované středeční jednání s ministerským předsedou bylo zrušeno. Prezident by se měl sejít také s lídrem koalice Spolu Petrem Fialou (ODS). Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyjednává o vytvoření většinové vlády s koalicí Pirátů se Starosty. V dolní komoře bude mít pětice těchto stran většinu 108 z 200 hlasů.
Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli informování o prezidentově zdravotním stavu. Na Mynáře se už dříve obrátil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Chce vědět, jaká je prognóza dalšího vývoje Zemanova zdraví. Podle některých politiků by se Parlament měl zabývat tím, zda prezidenta nezbaví pravomocí pro neschopnost zastávat úřad. Podle některých ústavních právníků by ale byl takový postup několik dní po začátku hospitalizace předčasný.
Důvodem Zemanova převozu do Ústřední vojenské nemocnice byly podle jejího ředitele a zároveň prezidentova ošetřujícího lékaře ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Radek Vondráček (ANO)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
před 2 hodinami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 3 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 4 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 5 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 6 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 7 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 9 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 10 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 11 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 12 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 14 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
Dramatický incident se už v pátek večer odehrál v Českých Budějovicích. Policisté tam v obchodním centru zasahovali proti nebezpečnému a ozbrojenému muži, který vyhrožoval kolemjdoucím.
Zdroj: Jan Hrabě