Prezident Zeman se ve čtvrtek sejde s premiérem Fialou

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setká s premiérem Petrem Fialou. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Setkání se uskuteční na zámku v Lánech. Politici by měli mluvit mimo jiné o situaci na Ukrajině a o české pomoci této zemi.

Fiala se dohodl se Zemanem na pravidelných schůzkách po jmenování premiérem. Naposledy se setkali na začátku února, i tehdy mluvili kromě jiných témat o napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Od té doby se po ruské agresi situace zásadně změnila. Zeman na schůzce Fialovi řekl, že je potřeba zachovat zdrženlivost, prezident tehdy spor označil spíše za konflikt v rétorické rovině a vyjádřil víru v mírové řešení. Po začátku invaze ale Zeman počínání Ruska ostře odsoudil, označil ho za zločin proti míru a vyzval k podpoře Ukrajiny. Vyslovil se také pro tvrdé sankce proti Rusku.

Podobný postoj zastává i vláda, která podporuje nejen přísné sankce, ale na Ukrajinu posílá i pomoc, a to i v podobě zbraní a munice.

Fiala se naposledy s prezidentem setkal v pátek, kdy se společně z generálního štábu zúčastnili videosummitu NATO.

Související

Petr Pavel

Pavel chce zpět agendu, které se Zeman vzdal. Blažek souhlasí

Prezident Petr Pavel si přeje, aby se pod Pražský hrad vrátilo rozhodování o žádostech o milost. Hlava státu o nich chce rozhodovat nejpozději od 1. ledna 2024, prozradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy