Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu.
Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.
"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.
Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.
K podmínce prezidenta Zemana, aby zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent bylo na dva roky, Babiš dříve uvedl, že jde jen o politický slib prezidentovi. V návrhu to explicitně uvedeno není. Senát by měl o daňovém balíčku jednat 10. prosince.
Související
Pavel se chce sejít s Babišem. Macinku na Hrad nepozval
Babiš se postavil za Macinku. Odvolat ho neplánuje
Andrej Babiš , Miloš Zeman , Daně , prezident čr
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Írán se neobvyklým krokem snaží vyvrátit spekulace, že při demonstracích zemřelo 30 tisíc lidí
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden opět mrazivé. Pak přijde citelná změna
včera
Francie zavádí digitální revoluci: Zakáže sociální sítě pro mladé, mobily ve školách a americké aplikace na úřadech
včera
Prázdné sály i smích. Trumpovi chtěli dobýt Hollywood, na Melanii ale v největších městech skoro nikdo nepřišel
včera
Opravdu se Evropa bez USA neubrání? Experti zhodnotili Rutteho varování
včera
Ficův poradce končí. Podle zveřejněných spisů komunikoval s Epsteinem
včera
Americká vláda spadla do dalšího shutdownu. Od posledního neuplynul ani rok
včera
Příměří se otřásá v základech. Pásmo Gazy zažilo nejtragičtější izraelský nálet za poslední měsíce
včera
Juchelka nešetřil koaličního partnera: Ve sporu s Pavlem si začal Macinka
včera
Německo chce koupit za stovky milionů eur protidronový systém, který na Ukrajině selhal
včera
„Stojíme za prezidentem.“ Demonstrace na podporu Pavla může být masivní, organizátoři přidali další místo
včera
Co naznačuje Trumpovo vyčkávání v Íránu? Možná se vůbec nic nestane
včera
Izraelská armáda poprvé přiznala, kolik v Pásmu Gazy zabila Palestinců
včera
Stovky zmínek o Trumpovi, komunikace s Muskem i Andrewem. USA zveřejnily miliony stránek o Epsteinovi
včera
Nebezpečné počasí nedá pokoj. Meteorologové opět varují před ledovkou
30. ledna 2026 22:01
Důchodci a slevy. Žádné speciální průkazy nevydáváme, upozornila ČSSZ
30. ledna 2026 21:18
Metro po víkendu přestane stavět v jedné ze stanic. Začne rekonstrukce
30. ledna 2026 20:33
Česko vysílá sportovce na olympiádu. V Miláně a Cortině d´Ampezzo jich bude 114
30. ledna 2026 19:54
Nové pravidlo od února. Tuzemská IKEA upozornila zákazníky na změnu
30. ledna 2026 19:10