Chybějící dohoda vládních stran na podobě nové daně z mimořádných zisků poukazuje podle místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové na neshody uvnitř koalice a nekoncepční jednání kabinetu. Premiérovi Petru Fialovi (ODS) patrně nikdo neoznámil, že se o návrzích má hlasovat v pátek ráno, když tvrdí, že je na nalezení dohody dost času, řekla dnes Schillerová novinářům ve Sněmovně.
O podobě daně jednali v úterý večer lídři koaličních stran ve formátu K15, tedy předsedů a dvou dalších zástupců. Shodu ale nalezli pouze na stažení návrhu předsedy klubu ODS Marka Bendy na snížení sazby daně z hazardu u loterií z nynějších 35 procent na 23 procent. Další jednání k podrobnostem mimořádné daně mají v plánu ráno před pátečním jednáním Sněmovny.
Schillerová označila počínání vlády za chaos v přímém přenosu. Totéž očekává i na pátečním zasedání poslanců. "Vláda neumí jednat koncepčně, neumí spolu mluvit, jsou neshody uvnitř koalice," uvedla bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Mimo je podle ní i Fiala, když je podle něj na koaliční jednání čas. Klub ANO se bude o svém postoji k jednotlivým návrhům k daňovému balíčku radit dnes odpoledne.
Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. V příštím roce by měla vynést 85 miliard korun.
První místopředseda ANO Karel Havlíček ocenil středeční krok, při kterém kabinet doplnil do nařízení k zastropování cen energií i státní nebo městské podniky bez obchodní povahy. "Jediná otázka je, proč je to opět po až po několika týdnech našeho naléhání," podotkl. Vláda podle něj celkově v boji s rostoucími cenami energií selhává, když její úsporný tarif je pro smích a cenový strop přišel pozdě a chaoticky. "Střední a větší firmy pak marně čekají už od února, jestli budou podpořeny," dodal.
Představitelé ANO kritizovali i středeční rozhodnutí vlády zrušit automatické zřízení datových schránek, které mělo od ledna začít fungovat pro lidi poté, co se ke kterékoli digitální službě státu přihlásí například bankovní identitou. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) to nechápe u kabinetu, který si klade mezi priority digitalizaci státu. U vlády postrádá u datových schránek snahu o osvětu, ANO podle ní zkusí vládní novelu upravit prostřednictvím přechodných ustanovení.
Související
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Alena Schillerová , Vláda ČR , EuroZprávy.cz
Aktuálně se děje
před 24 minutami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 1 hodinou
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 2 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 3 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec.
Zdroj: Lucie Podzimková