Šlachtova Přísaha může do voleb nasadit až čtyři senátní kandidáty

Hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty se chystá v letošních komunálních volbách kandidovat v několika desítkách měst, v senátních volbách by mohlo nasadit až čtyři kandidáty. Šlachta to dnes řekl ČTK a CNN Prima News.

Dosavadní činnost vlády Petra Fialy (ODS) považuje hnutí za nedostatečnou. Šlachta sice chválí chování kabinetu hned po začátku války na Ukrajině, nyní ale postrádá dlouhodobý plán.

Přísaha získala v loňských sněmovních volbách 4,68 procenta hlasů. Výsledkem předčila do té doby sněmovní sociální demokraty i komunisty a byla prvním subjektem pod potřebnou pětiprocentní hranicí. "Na komunální volby se připravujeme, vypadá to na několik desítek měst a obcí," uvedl dnes Šlachta.

Kandidátky chce podle něj Přísaha stavět většinou sama, v závislosti na místních podmínkách ale vyjednává s řadou místních subjektů. "Ještě jsou tak tři, čtyři senátorská místa, kam bychom chtěli nasadit kandidáty," doplnil Šlachta. Na kampaň využije peníze získané ze státního rozpočtu, ale shání i nové podporovatele.

Přísahu zaregistrovalo ministerstvo vnitra loni v dubnu. V loňském roce hospodařilo hnutí podle výroční zprávy s přebytkem 5,2 milionu korun. Náklady vyčíslilo na 49,1 milionu korun a výnosy na 54,3 milionu korun. Od státu dostala Přísaha 25,2 milionu korun na úhradu volebních nákladů a 2,4 milionu korun na činnost, stejně významnou položku tvořily dary ve výši 27 milionů korun. Na volební kampaň dala Přísaha 43,8 milionu korun.

Šlachta je kritický k tomu, co zatím dělá vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. "Za sto dní tu máme jen dva zákony," řekl. Jde podle něj o pandemický zákon, protože koalice nebyla schopná novelizovat krizový zákon, a státní rozpočet. "A ten se bude stejně předělávat," podotkl.

Ocenil činnost vlády bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu. "Tam měla naši jasnou podporu. Ale teď mi chybí dlouhodobý plán," řekl. Kabinet se strategií pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny zabýval ve středu, definitivně schválit by ji měl za týden. Šlachta považuje za nedostatečné i kroky vlády proti zdražování. "Stát se chová jako pasák, pase se na občanech, vybírá od nich peníze a nedívá se na to, co naši občané vlastně mají," řekl.

Související

Lidé volí v prezidentských volbách.

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi

Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání. 

Více souvisejících

Volby Robert Šlachta hnutí Přísaha

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 10 minutami

před 37 minutami

Slovinsko

Slovinsko zadrželo dvojici cizinců, zřejmě jde o ruské špiony

Kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byli ve Slovinsku v prosinci zatčeni dva cizinci, kteří se vydávali za obchodníky se starožitnostmi. Podle úřadů jsou státními příslušníky třetích zemí a nevystupovali jako ruští občané, informovala dnes agentura STA.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Slovensko dnes vidí nově zvoleného prezidenta Pavla na titulních stránkách novin

Zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem v rozhodujícím kole přímé volby zaznamenaly dnes slovenské deníky na svých titulních stránkách. Tisk obsáhle informuje nejen o výsledcích hlasovaní, které označil za přesvědčivé vítězství Pavla, ale také o samotné osobě příštího prezidenta Česka. Komentuje rovněž působení stávající hlavy státu Miloše Zemana či jeho předchůdce v úřadu Václava Klause.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Babišovi nezafungoval konfrontační styl, Pavla prověří krize, píše tisk

Styl šéfa ANO Andreje Babiše založený na konfrontaci v prezidentských volbách nezafungoval a Babiš dělal chyby. Zvoleného prezidenta Petra Pavla pak prověří první politická krize, se kterou se bude muset ve funkci hlavy státu potýkat. V komentářích v tisku to dnes uvádějí české deníky. Pavel, který nemá zkušenosti z politiky, je podle některých komentátorů velkou neznámou. Podle jiných pomůže sjednotit zahraniční politiku vlády a Hradu a otevře českému prezidentovi i českým podnikatelům znovu cestu na Západ.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Nemá smysl jednat, vzkazují Rusové po dodávce tanků Ukrajině

Poté, co se Spojené státy a další západní země rozhodly dodat Ukrajině moderní tanky, nevidí Moskva smysl v jednání s Kyjevem nebo jeho západními "loutkovodiči". Dnes to v rozhovoru s agenturou RIA Novosti řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Nikdo na Západě podle něho nepřišel se seriózní iniciativou týkající se řešení ukrajinské krize.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Po snížení spotřeby elektrické energie ve své domácnosti asi touží každý z nás. Ale málokdo z nás už ví, jak na to. Kde konkrétně bychom mohli ušetřit, kdy se chováme neekonomicky aniž bychom si to uvědomovali a jak používat spotřebiče co nejefektivněji?

před 3 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg vyzval Soul, aby poskytl vojenskou pomoc Ukrajině

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Jižní Koreu, aby navýšila svou vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Stoltenberg je na návštěvě zemí východní Asie, dnes se z Jižní Koreje přesouvá do Japonska.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel mluvil se Zelenským, začíná skládat svůj tým na Hrad, vyrazí do krajů

Zvolený prezident Petr Pavel se připravuje na převzetí úřadu, kterého se ujme 9. března složením slibu na společné schůzi poslanců a senátorů na Pražském hradě. Funkci chce vykonávat civilně. Začne sestavovat svůj tým, plánovat výjezdy po republice, harmonogram zahraničích cest či setkání s ústavními činiteli. Dnes Pavel telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval Pavla na návštěvu. Pavla čekají v příštích dnech schůzky s předsedy vlády a obou parlamentních komor. Sejde se asi i s Milošem Zemanem, který dnes volby označil za referendum o Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO).

včera

včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

včera

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

včera

Inaugurace prezidenta: Kdy a kde bude Petr Pavel uveden do úřadu?

Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel bude skládat svůj prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Oznámila to předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

Zdroj: ČTK

Další zprávy