Sněmovna bude schvalovat státní rozpočet. Vláda nemá podporu KSČM, hrozí provizorium

Poslanci budou příští týden schvalovat státní rozpočet na příští rok. Vláda jej navrhla se schodkem 320 miliard korun. Podporu pro rozpočet ve Sněmovně dosud vyjednanou nemá. Poslanci by se měli vypořádat také například s navrhovaným trvalým osvobozením pivovarů od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Senát chce novelou umožnit podnikatelům souběžné čerpání některých koronavirových podpor.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne, kdy se měli poslanci zabývat v úvodním kole řešením dětských dluhů. Skončil by měla podle nynějších plánů v pátek.

Schvalování státního rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů zbytku schůze. Komunisté, kteří ve Sněmovně menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, trvají na desetimiliardovém škrtu v obranné kapitole. Jinak rozpočet jako celek nepodpoří. Kabinet přesun peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy odmítá. Hrozí proto, že Česko by mohlo začátkem roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Komplikace se schvalováním rozpočtu se ukázala už při jeho úvodním listopadovém projednávání v rozpočtovém výboru, když nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Vedle komunistů tehdy nezískalo kvůli zamítnutým návrhům na přesuny peněz podporu ani vládních sociálních demokratů. Nyní ČSSD říká, že rozpočet podpoří.

Individuálně poslanci navrhli v rozpočtu přesuny peněz skoro za 280 miliard korun. Představuje to zhruba 15 procent plánovaných výdajů.

Ve finále je v dolní komoře návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice prosazuje, aby stanovil její maximální cenu a aby smlouva o výkupu respektovala české bezpečnostní zájmy. Poslanci by mohli hlasovat také o zákonném postavení a veřejné prospěšnosti zahrádkářského hnutí v právním řádu a o potravinové novele, která by mohla přinést sporné kvóty na české produkty ve větších obchodech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama