Sněmovna v závěrečném kole jedná o rozpočtu: Provizorium by zvýšilo nejistotu, varovala Schillerová

Poslanci začali v závěrečném kole probírat návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda jim ho předložila s navrženým schodkem 320 miliard korun, podporu ve Sněmovně nemá zajištěnou. Pokud Sněmovna rozpočet neschválí, nastane rozpočtové provizorium. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před ním poslance varovala. Zvýšilo by míru nejistot, uvedla.

Alena Schillerová

V minulých letech menšinový kabinet ANO a ČSSD při schvalování rozpočtu podpořili komunisté, kteří ale tentokrát trvají na škrtu v rozpočtu obrany. Vláda jejich návrh odebrat armádě deset miliard z rozpočtu odmítá.

Provizorium nastane, když Sněmovna do konce roku neschválí rozpočet. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.

Vládě by provizorium podle ministryně dalo možnost hospodařit celkově s 57 miliardami korun navíc. Tyto peníze by navíc nebyly na nic vázány, zdůraznila. Vláda by v provizoriu nemohla využívat takzvané nároky z nespotřebovaných výdajů, tedy nevyužité peníze z minulých let.

Ministryně řekla, že státní rozpočet a veřejné finance nejsou jen účetní kniha. Aby plnily své funkce, dává schodek pro rok 2021 smysl, ekonomicky i ze sociálního hlediska, podotkla.

"Jde o pokrizový rozpočet. Za cenu vyššího zadlužení navyšuje výdaje na sociální zabezpečení, vědu, výzkum, školství, investice do fyzické infrastruktury. Nepodkopává tak nohy ekonomice růstem zdanění nebo nesystémovými škrty," prohlásila. Rozpočet s navrženým schodkem je v prostředí nízkých úroků ze státních dluhopisů investicí k rychlému návratu do normálu, míní ministryně.

Státní rozpočet na příští rok považuje Schillerová za maják v rozbouřených vodách. Vyzvala poslance, aby ho nezhasínali.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun, s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta. Nepočítá s dopady vládního daňového balíčku, který by měl mít podle schválené sněmovní verze dopady na veřejné rozpočty v objemu 130 miliard korun. V Senátem schválené verzi by měl připravit veřejné rozpočty v příštím roce asi o 99 miliard korun.

Filip opět hájil odebrání peněz z obrany, KSČM na změně trvá

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes ve sněmovní rozpravě opět hájil odebrání deseti miliard korun z obranné kapitoly. Jejich přesun do rozpočtové rezervy je kvůli epidemii nového koronaviru nutný, komunisté na tom trvají, uvedl ve Sněmovně při dnešním závěrečném schvalování návrhu rozpočtu na příští rok.

Menšinová vláda ANO a ČSSD se škrtem v obraně nesouhlasí. Podporu pro rozpočet podle dosavadních informací dojednanou nemá. Komunisté kabinet v dolní komoře tolerují a jejich postoj by měl být rozhodující. Přesný počet poslaneckých hlasů, které by vláda pro schválení rozpočtu potřebovala, ale není jasný. Sněmovna navíc jedná kvůli koronavirové epidemii zhruba v polovičním složení. Množství poslanců přítomných v sále se mění.

Filip podotkl, že peníze se mohou vrátit do obranné kapitoly, pokud bude nutné povolat vojáky na pomoc ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasičům nebo policistům. "Nemáme žádnou křišťálovou kouli, abychom odhadli, co se může odehrát při pokračující pandemické krizi," řekl. Rezerva podle něho může být potřebná i pro zachování provozu vojenských podniků.

Návrh KSČM je podle Filipa napadán těmi, kteří uvažují ideologicky. "Jestli se tohle stalo sporem, vedou ho ti, kteří nevnímají reálnou situaci a uvažují ve starých schématech," prohlásil.

Komunisté požadují také posílení sociálních služeb o 1,2 miliardy korun, hasičského sboru o 120 milionů korun a policie o 280 milionů korun. "Budeme trvat na tom, aby naše pozměňovací návrhy byly schváleny," dodal Filip.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Vystrčil nebude na lednovém kongresu znovu kandidovat do vedení ODS

02.12.2021 21:49 Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy…

Hubáčková se sešla se Zemanem, senátorkou zůstane i po vstupu do vlády

02.12.2021 17:28 Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) představila na dnešní…

Vojtěch chce s Anticovid týmem řešit budoucnost pandemického zákona

02.12.2021 16:55 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v pátek ráno s Anticovid týmem budoucí…

Končící vláda možná odmítne senátní návrh na uzákonění dvou nových…

02.12.2021 15:24 Končící vláda Andreje Babiše (ANO) možná odmítne senátní návrh na uzákonění dvou nových významných…

Zeman přijal Gazdíka. Mluvili o epidemii ve školství i vizi na další roky

02.12.2021 13:42 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem…

Milostivé léto budou moci využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí

02.12.2021 11:25 Milostivé léto mohou využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí, tedy státu. Akce se ale…

Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali…

02.12.2021 10:11 Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

Související:

Právě se děje

reklama