Hlavní líčení s bývalým poslancem Lubomírem Volným (Volný blok) v kauze šíření poplašné zprávy o léku ivermektin dnes nezačalo. Volný totiž požádal o odročení jednání kvůli tomu, že je nemocný. Novinářům to na místě sdělila exposlancova advokátka Eliška Faltýnková Rytířová. Volný v sobotu řečnil na rozsáhlé protivládní demonstraci na Václavském náměstí, kde vyzýval ke spolupráci národoveckých sil.
Justiční databáze Infojednání s dnešním hlavním líčením počítala ještě krátce před jeho plánovaným zahájením. K Obvodnímu soudu pro Prahu 7 ale nakonec dorazila jen Volného právní zástupkyně z Olomouce. "Žádali jsme o odročení jednání z důvodu nemoci pana magistra Volného," vysvětlila po telefonátu s klientem s tím, že náhradní termín jednání zatím nebyl stanoven. K tomu, jak se Volný staví k obžalobě, se nechtěla vyjádřit.
Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. Někdejší poslanec ve svém příspěvku na sociální síti tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je znevěrohodnění léku prostřednictvím zabití pacientů. "Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal.
Za šíření poplašné zprávy hrozí v základní sazbě až dva roky vězení. Při spáchání činu prostřednictvím hromadného informačního prostředku se sazba zvyšuje až na tři roky.
Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání ke stíhání loni v květnu. Sněmovna ale o žádosti do podzimních voleb nerozhodla. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům. Volný poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.
Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za masového vraha. Policisté případ odložili s tím, že vyjádření nebyla trestná.
Související
Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku
Volný u soudu odmítl, že by kvůli ivermektinu šířil poplašnou zprávu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
před 2 hodinami
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
před 3 hodinami
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
před 4 hodinami
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 5 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 5 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 6 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 6 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 7 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 8 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 8 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 9 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 10 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 11 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 12 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 13 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 13 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 14 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 15 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 16 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě