Transparency International kritizuje MPSV kvůli systému dávek

Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI) kritizuje postup ministerstva práce při zajištění informačních systémů pro vyplácení dávek. Poukazuje na to, že od soboty 13. února není provoz zatím zajištěný, poskytování podpor a příspěvků může být ohroženo a resort se chystá zakázku za stamiliony korun zřejmě zadat bez soutěže dosavadnímu dodavateli. TI to dnes uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Ministerstvo práce minulý týden ČTK odpovědělo, že vybraného provozovatele zajistí v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) a výplata dávek ohrožena není.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

Smlouva s dosavadní firmou OKsystem vyprší 12. února. Ministerstvo ji prodlužovalo dvakrát o dva roky a naposledy loni v prosinci o šest týdnů. Roční prodloužení stálo asi půl miliardy korun. Resort chtěl původně získat nový systém, ani po dvou tendrech ho ale nemá. Vedení ministerstva se pak rozhodlo najít provozovatele nynějších systémů na další tři roky v soutěži, nabízelo 600 milionů korun. Zakázku vypsalo ale až loni v září a termín přihlášek odsunulo na 8. ledna. Dostalo dvě nabídky. O deset dnů později uzavřelo smlouvu s advokátní kanceláří kvůli přípravě JŘBU. O jeho výsledku bude resort podle svého mluvčího Vladimíra Dostálka informovat až po jeho skončení a zaručuje, že systém bude dál plně funkční a výplaty dávek budou řádně zajištěny.

Podle TI je možné zadávat zakázku v JŘBU jen z důvodu krajní naléhavosti, případně se dá využít výjimka v nouzovém stavu. Ani jedna z těchto možností se netýká nezprovoznění nových systémů či výběru nového provozovatele nynějších systémů, uvádí organizace. Podle ní se ministerstvo do této situace dostalo vlastní vinou. Resort léta sklízí kritiku za stav technologií a závislost na jediném dodavateli, jímž je od roku 1993 společnost OKsystem.

"Ministerstvo práce dlouhodobě není schopné řešit problém s fungováním IT systémů. Kvůli závislosti na jednom dodavateli utrácí miliardy korun, které by bylo možné využít efektivněji. Bohužel resort není schopný situaci vyřešit a pouze opakovaně prodlužuje stávající kontrakty, což jen oddaluje potenciální kolaps systému podpor," uvedl právník TI Jan Dupák.

Organizace poukazuje na to, že podobně postupovalo v minulosti i ministerstvo dopravy při řešení tendru na mýto. "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prohlásil tuto praxi za nezákonnou," uvedla TI. Podle ní vedle zakázek není ministerstvo práce schopno řešit ani personální situaci. Místo náměstka pro informační technologie je téměř rok neobsazené, řízením sekce je pověřený jeden ze šéfů odboru. Kvůli zajištění systému pro vyplácení dávek zasahovala loni koncem února na ministerstvu policie. Obvinila tehdejšího náměstka a šéfa oddělení bezpečnosti informací z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama