Ultimátum Babišovi? Milion chvilek jednal o své výzvě s opozičními stranami

Zástupci spolku Milion chvilek se dnes dopoledne sešli s představiteli opozičních demokratických stran. Řešili současnou situaci a sdělili jim, k čemu je při sobotní demonstraci na Letné vyzvou. Na dnešním brífinku na Letenské pláni to řekli předseda spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll. Vyzvat opozici chtějí ke třem věcem. Už v pondělí na tiskové konferenci zveřejnili, že chtějí, aby strany nalezly řešení problému oslabených voličských hlasů.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Podle Mináře by demonstrace neměla trvat déle než dvě hodiny. Začne ve 14:00.

Z fotografie zveřejněné na twitteru Milionu chvilek vyplývá, že se dnešní schůzky s Minářem a Rollem sešli předsedové ODS Petr Fiala, Pirátů Ivan Bartoš, KDU-ČSL Marek Výborný a STAN Vít Rakušan, dále také první místopředsedkyně TOP Markéta Pekarová Adamová, místopředseda ODS Martin Kupka nebo pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Podle Rolla se spolek s opozicí hovořil o současné politické situaci a problémech. "Zároveň jsme je seznámili s tím, co zveřejníme na Letné, což budou tři výzvy směrem k politickým stranám," řekl Roll. Jednou z výzev jsou oslabené voličské hlasy. V pondělí Roll uvedl, že kvůli přílišné roztříštěnosti opozice mají hlasy občanů mnohem slabší váhu. Přestože ANO, SPD a KSČM v posledních volbách do Sněmovny v roce 2017 obdržely podobný počet hlasů jako zbytek parlamentních stran, získaly výrazně větší počet mandátů, řekl.

Lidovci ve středu předložili v Poslanecké sněmovně změnu volebního zákona, která by měla váhu odevzdaných hlasů srovnat. Podobný cíl sleduje i podnět, který podala skupina 21 zákonodárců k Ústavnímu soudu po posledních sněmovních volbách. Výborný řekl, že strana usiluje také o úplné zrušení systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Minář na pondělní tiskové konferenci uvedl, že spolek chce dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum. Buď vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se holdingu Agrofert a médií a odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo ať sám odstoupí. Na protestu Milion chvilek oznámí datum, ke kterému tak má Babiš učinit, a také kroky, které budou následovat, pokud se tak nestane. Babiš v reakci pro ČTK v pondělí napsal, že neuvažuje o tom, že by ultimátu vyhověl. Důvody sobotní demonstrace nechápe. Minář dnes premiéra znovu vyzval k veřejnému setkání.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Podle Mináře se protestu zúčastní lidé z více než 1000 obcí. Dosavadní protesty, které Milion chvilek pořádal proti Babišovi a za nezávislost justice, vyvrcholily červnovou demonstrací na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283.000 lidí, policie hovořila o zhruba 200.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místopředseda ANO Petr Vokřál ve straně končí, Babiše to mrzí

01.06.2020 20:02 Místopředseda hnutí ANO, jeho kandidát na hejtmana a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál končí v…

Od poloviny června mohou Češi bez omezení cestovat po většině EU

01.06.2020 18:54 Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z…

Vláda hlasy ANO podpořila zákon, jenž dle kritiků pomůže Babišovi

01.06.2020 18:12 Vláda dnes hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který…

Zimola byl ČSSD delší dobu "nevěrný", tvrdí Hamáček

01.06.2020 17:03 Přechod bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly do funkce předsedy hnutí Změna 2020 podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy