Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, když propagaci projektu na podporu handicapovaných přidělil společnosti Mafra. Takový je verdikt auditorů ministerstva financí, kteří v roce 2020 prověřovali, jak karlovarská pobočka úřadu práce nakládá s evropskou dotací na projekt "Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji".
Podle serveru iROZHLAS.cz, který má dokument k auditu k dispozici, jde o první známé rozhodnutí, které odstavuje holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) od veřejného tendru. Úřad práce se proti výsledkům prověrky ohradil.
Karlovarská pobočka získala na projekt z Evropské unie 35 milionů korun. Propagaci projektu si úřad práce objednal mimo jiné u společnosti Mafra, která vydává Mladou frontu Dnes nebo Lidové noviny. Za inzerci projektu na podporu zaměstnanosti handicapovaných zaplatil 10.397 korun. "Šlo tak sice o malou zakázku, přesto stačila k tomu, aby resortní kontroloři došli k jednoznačnému závěru. A sice: firma kvůli premiérovi neměla tendr získat," píše server.
"Jako zakladatel a obmyšlený uvedených svěřenských fondů je (Andrej Babiš) osobou, u níž lze důvodně předpokládat ´hospodářský či jiný přímý či nepřímý osobní zájem´ související s majetkem vloženým do svěřenských fondů," uvedl auditní orgán ministerstva v dokumentu. Podle serveru se auditoři ve svých závěrech opřeli zejména o evropskou legislativu ke střetu zájmů. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.
Úřad práce s výsledky prověrky nesouhlasí. Uvedl, že Babiš není vlastníkem majetku vloženého do svěřenských fondů a že neexistuje relevantní soudní rozhodnutí, které by dávalo prostor pro jiný výklad. "Auditovaný subjekt považuje zaujetí prezentovaného závěru ze strany auditního orgánu za velmi překvapivé," reagovala karlovarská pobočka. Resort připomínky úřadu práce nepřesvědčily. Na stanovisku, které čerpalo rovněž ze závěrů auditní mise Evropské komise ke střetu zájmů, se tak nic nezměnilo. "Auditní orgán při formulaci svých zjištění není oprávněn vyčkávat na hypotetické budoucí řešení právní otázky vnitrostátním soudním či správním orgánem,“ uvedli auditoři. Dotační projekty na pokyn Bruselu prověřují pravidelně.
Úřad práce tak musel po prověrce upravit financování dotačního projektu. "Řídicí orgán (ministerstvo práce coby poskytoval dotace) je v případě potvrzené nesrovnalosti povinen aplikovat finanční opravu ve stanovené výši. Následně dochází k řešení nesrovnalosti na národní úrovni," uvedl Šimon Blecha z tiskového odboru ministerstva financí. Ředitelka karlovarské pobočky úřadu práce Alice Kalousková odkázala server na tiskový odbor úřadu práce, jeho mluvčí Kateřina Beránková odpovědi s ohledem na pracovní vytížení kolem ničivého tornáda na jihu Moravy do uzávěrky textu nezaslala, napsal server.
Související
Českou státní správou otřásla náhlá smrt šéfa Úřadu práce
Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 1 hodinou
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 2 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 3 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
Izraelská armáda v úterý oznámila, že během nejnovější vlny náletů na libanonskou metropoli zasáhla klíčová mocenská centra hnutí Hizballáh. Podle prohlášení Izraelských obranných sil (IDF) se útoky v Bejrútu soustředily na velitelská stanoviště, sklady zbraní a další objekty patřící zpravodajskému ředitelství této organizace. Nad městem byly po dopadech raket vidět mohutné sloupy kouře stoupající zejména z jižních předměstí.
Zdroj: Libor Novák