Nejvyšší účast v letošních obecních volbách zaznamenali v obci Kyje na Jičínsku, kam dorazilo 98,28 procenta voličů. Vůbec nejmenší volební účast v republice, a to 17,68 procenta, byla v obci Sklené na Svitavsku.
V celostátním měřítku dosáhla volební účast v komunálních volbách 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než při minulých volbách v roce 2018. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Voliči o víkendu rozhodli o složení 6383 zastupitelstev obcí, městských částí či obvodů. O 61.796 mandátů usilovalo 195.214 kandidátů, uvedli statistici. "Volební účast dosáhla 46,07 procenta, při komunálních volbách v roce 2018 přitom ve volbách odevzdalo své hlasy 47,34 procenta voličů," připomněl ČSÚ.
Letošní volební účast v komunálních volbách byla čtvrtá nejnižší v polistopadové historii. Největší byla krátce po revoluci v roce 1990, kdy činila skoro 75 procent, naopak nejnižší v roce 2014, konkrétně 44,5 procenta.
Účast v současně probíhajícím prvním kole senátních voleb činila letos 42,7 procenta, druhá nejvyšší od ustavení horní parlamentní komory. Rekordní byla v roce 2010, kdy dosáhla 44,6 procenta, nejnižší v roce 2002, kdy přišlo hlasovat něco málo přes 24 procent oprávněných voličů.
V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů. Druhé kolo voleb do Senátu se ve 24 okrscích uskuteční v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Tři senátoři vzešli už z prvního kola, když získali nadpoloviční podíl hlasů.
Související
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák