Případný konflikt zájmů radní České televize Hany Lipovské kvůli její kandidatuře v podzimních parlamentních volbách může řešit pouze Poslanecká sněmovna, a nikoliv Rada ČT. Rada je ze zákona orgán pro kontrolu České televize a nepřísluší jí zabývat se aktivitami jejích členů. V tiskové zprávě to dnes uvedli členové předsednictva rady.
"Rada ČT nemůže posuzovat konflikt zájmů nikoho za svých členů, protože to ze zákona přísluší výhradně Poslanecké sněmovně. Názor vedení Rady ČT stejně jako názory ostatních radních na kandidaturu Hany Lipovské v nadcházejících sněmovních volbách tak jsou fakticky irelevantní," uvedl předseda rady Pavel Matocha.
Otázku potenciálního konfliktu zájmů vzniklého z této kandidatury musí podle předsednictva zodpovědět sama Lipovská a posoudit to může, a případně radní odvolat, výhradně Poslanecká sněmovna, které je rada zodpovědná. Řešit otázku případného porušení zákona kterýmkoli členem rady přísluší podle zákona o České televizi jen Sněmovně.
Podle zákona o České televizi je členství v radě neslučitelné se stanovenými politickými a dalšími funkcemi včetně funkce poslance. Člen rady také nesmí zastávat žádnou funkci v politické straně, hnutí nebo v občanských sdruženích.
Lipovská minulý týden oznámila, že bude v podzimních volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny za Volný blok v Pardubickém kraji. Na členství v radě do voleb rezignovat nehodlá, ale zdrží se hlasování. Do rady přišla Lipovská loni a během svého mandátu se opakovaně dostávala do konfliktu s generálním ředitelem Petrem Dvořákem.
Související
Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho ochranka
Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí
Hana Lipovská (ekonomka) , Česká televize
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 21 mrtvých a sto zraněných
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák