Vláda schválila vyslání vojáků na Slovensko, misi nyní posoudí Parlament

Vláda dnes schválila vyslání až 650 vojáků na Slovensko. V zemi bude většina z nich působit v mnohonárodní jednotce NATO, česká armáda jí bude velet. Menší část bude Slovensku pomáhat se zvládáním migrace z Ukrajiny napadené Ruskem. Misi musí ještě odsouhlasit Parlament. ČTK to dnes sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Armáda České Republiky

Mandát bude platný do 30. června 2023, náklady obrana odhaduje asi na 540 milionů korun.

Návrh vládě předložila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Již dříve uvedla, že do alianční jednotky odjede asi 400 vojáků, s migrací bude pomáhat další dvacítka. Zbytek mandátu je určen jako rezerva například pro střídání vojáků.

Působení českých i dalších aliančních vojáků dnes schválila i slovenská vláda. Na svém území povolila přítomnost maximálně 2100 vojáků, z toho 600 českých. Již v pondělí slovenský kabinet odsouhlasil českou pomoc 50 vojáků, kteří se zapojí do chodu stanového tábora pro uprchlíky. Mandát schválený dnes českou vládou zahrnuje humanitární i alianční misi.

Vytvoření bojového uskupení na Slovensku je součástí snahy Severoatlantické aliance posílit své východní křídlo po útoku Ruska na Ukrajinu. Zapojit by se do něj měly také Polsko, Slovinsko a USA, Německo s Nizozemskem slíbily zajištění protivzdušné obrany včetně vyslání systému Patriot. Podobné jednotky by měly vzniknout i v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Návrh nyní posoudí Parlament, včetně příslušných výborů. "Věřím, že se podaří mandát schválit v co nejkratší možné době. Ve světle Putinovy bezprecedentní invaze na Ukrajinu není čas otálet. Chceme našim slovenským partnerům pomoci vybudovat battlegroup, které bychom i veleli, co nejdříve," uvedla Černochová.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Černochová řekla, že sněmovní výbor pro obranu se bude vysláním zabývat ve čtvrtek, senátní zahraniční a bezpečnostní výbor ho probere v úterý. "Takže by nic nemělo bránit tomu, abychom v následující dnech mandát schválili i v Parlamentu na plénu Poslanecké sněmovny a na plénu Senátu," řekla ministryně. Očekává, že vojáci vyjedou na Slovensko v příštích týdnech.

Vznikající jednotka by měla mít asi 1500 vojáků, Česko jí bude velet. Znamená to, že v misi musí být stálý český kontingent o síle minimálně 400 vojáků, a to včetně týmu Vojenské policie a jednotky bojové a logistické podpory.

Podle Fajnora ještě jednání o detailech pokračují a výstavba může trvat až v řádu měsíců. Náklady na misi zaplatí ministerstvo obrany, odhadují se na 540 milionů korun.

Mandát, který dnes vláda schválila, zahrnuje také vyslání logistické jednotky o síle až 50 vojáků. Ti budou mít na Slovensku na starosti vybudování a provoz humanitární základny pro ukrajinské uprchlíky u Liptovského Mikuláše. Armáda již vojáky na místo poslala, do schválení mandátu v zemi budou formálně na cvičení. Na Slovensko přivezli stany nebo sociální zařízení.

Uskupení podobná vznikajícím jednotkám byla již dříve zřízena v Pobaltí a v Polsku, česká armáda v jejich rámci posílá své vojáky do Litvy a Lotyšska. Od dubna budou také čeští stíhači hlídat vzdušný prostor pobaltských republik.

Vláda již dříve zároveň rozhodla, že aliance může kdekoli na svém území nasadit 180 chemických specialistů a 400 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení, kteří byli vyčleněni pro síly velmi rychlé reakce NATO.

Slovenská vláda souhlasila s přítomností 2100 vojáků NATO

Slovenská vláda dnes schválila návrh, aby v zemi v rámci posílení východního křídla Severoatlantické aliance působilo maximálně 2100 vojáků ze šesti členských států NATO, včetně nejvýše 600 příslušníků české armády.

Předlohu ještě musí schválit parlament, ve kterém se kabinet premiéra Eduarda Hegera opírá o pohodlnou většinu. Podle slovenského ministerstva obrany příchod spojeneckých vojáků bude reakcí na vojenskou invazi Ruska na Ukrajině.

Kromě Česka vojáky na Slovensko v programu takzvané předsunuté přítomnosti NATO vyšlou také Německo, Spojené státy, Nizozemsko, Polsko a Slovinsko. Slovenské ministerstvo obrany k tomu uvedlo, že spojenci přivezou na Slovensko například systém protivzdušné obrany Patriot, možné je i nasazení radarové techniky Sentinel.

Slovenská armáda disponuje zastaralou technikou v oblasti protivzdušné obrany. Loni Slovensko podepsalo s Izraelem smlouvu o nákupu 17 vojenských radarů, první přístroje by Bratislava měla dostat v příštím roce.

Mnohonárodní bojové skupiny v rámci předsunuté přítomnosti NATO vznikly v reakci na ruskou ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Umístěny byly v Polsku a v pobaltských zemích.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Česko se podle Fialy snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávalo…

21.05.2022 15:43 Česká republika se snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávala již v roce 2024. Tedy o…

V Lánech jedná o zahraničních vztazích poradní tým Zemana za účasti Fialy

21.05.2022 10:36 V Lánech jedná poradní tým prezidenta Miloše Zemana o zahraničních vztazích, setkání se účastní i…

Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000…

21.05.2022 09:29 Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000 uprchlíkům z Ukrajiny. V…

Vláda by mohla ve středu projednávat návrh pravidel pro vyplácení…

21.05.2022 09:03 Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na…

Sněmovna projedná omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

21.05.2022 08:46 Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi projednají poslanci na…

Česko patří mezi pět největších dodavatelů zbraní na Ukrajinu. Snaží se na…

21.05.2022 08:07 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Policie nezahájila úkony trestního řízení kvůli instagramu Schillerové

20.05.2022 14:08 Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nezahájila úkony trestního řízení v…

Ministr Gazdík bude mít deset poradců na vzdělávací politiku

20.05.2022 13:15 Aktualizováno Deset poradců bude pomáhat se vzdělávací politikou ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN). Jsou…

Vláda se v polovině června setká se zástupci Evropského parlamentu

20.05.2022 12:13 Ve čtvrtek 16. června se uskuteční setkání kabinetu Petra Fialy (ODS) se zástupci Evropského…

Poslanci souhlasili s prodloužením nouzového stavu do konce června

19.05.2022 21:38 Aktualizováno Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny po ruské invazi potrvá do konce…

Související:

Právě se děje

reklama