Volby by v lednu vyhrálo ANO, v závěsu jsou obě opoziční koalice

Volby do Sněmovny by v lednu podle modelu společnosti Ipsos vyhrálo hnutí ANO se zhruba 27 procenty hlasů. Následovala by koalice Pirátů a STAN s 23 procenty a koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s téměř 22 procenty. Největšího volebního potenciálu by ale dosáhli Piráti a STAN.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Jejich koalice by v případě, že by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, měla dvě pětiny hlasů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která jej provedla v polovině ledna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Výsledky dnes poskytla ČTK.

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu dostaly ještě tři strany. Se ziskem osmi procent by křesla v dolní parlamentní komoře obsadili kandidáti SPD, šest procent občanů by volilo KSČM a necelých šest procent ČSSD.

Statistická odchylka ale může podle autorů výzkumu u největších stran činit až tři procentní body a u malých stran plus minus 1,5 bodu.

Z hlediska volebního potenciálu mají po koalici Pirátů a STAN podle zjištění Ipsos druhý nejlepší výsledek ANO a koalice Spolu. V současné chvíli je zvažuje volit shodně 36 procent voličů, uvedl Ipsos. Téměř 17 procent hlasů by dostalo SPD, pokud by ho volili všichni lidí, kteří jeho volbu momentálně zvažují. Volební potenciál sociálních demokratů činí téměř 14 procent a komunistů 12 procent.

Volební účast by v lednu dosáhla podle Ipsos 64 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama