Volný zostudil Sněmovnu, říká Žáček. Neváhal jsem a do potyčky skočil, tvrdí Chvojka

Byl viditelně v šoku, čeho byl s kolegy ve Sněmovně svědkem. Místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) považuje šarvátku ze strany nezařazeného zákonodárce Lubomíra Volného na předsedajícího schůze, místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela (ČSSD), za naprosto nepřijatelnou. „Poslanec Volný musí být potrestán, jde o bezprecedentní případ. Vše má v gesci imunitní a mandátní výbor, “ říká pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček. Do incidentu se zapojil i šéf zákonodárců ČSSD Jan Chvojka. „Vůbec jsem neváhal jít kolegovi Hanzelovi na pomoc,“ vysvětlil nám.

Když viděl, jak nezařazený poslanec Lubomír Volný, který byl původně zvolený za SPD, atakuje jeho kolegu Tomáše Hanzela, hned mu přispěchal na pomoc. Šéf zákonodárců ČSSD Jan Chvojka se vrhl na agresora. „Vůbec jsem nepřemýšlel, že by se mně něco mohlo stát. Když jsem viděl, že pan předsedající je v obtížích, tak jsem okamžitě do potyčky skočil,“ napsal bývalý ministr bez portfeje redakci EuroZprávy.cz. Chvojka žádné zranění neutrpěl. „Jsem v pořádku, nic mě nebolí, žádné zranění jsem neutrpěl.“ Volný urážel předsedajícího Hanzela, který mu vypnul mikrofon. Poté šel přímo za místopředsedou Sněmovny. „Dostaneš flákanec,“ bylo slyšet z mikrofonů.

Incident měl odezvu i v Poslaneckém klubu ODS, jehož politici právě jednali a nebyli tak přítomni v jednacím sále. Poté, co v televizi zaregistrovali nechutnou potyčku, přestali rokovat. Záběry, na nichž agresor u pultíku napadá předsedajícího schůze a místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela, vylekaly i poslance Pavla Žáčka. „Okamžitě jsme se spojili s kolegy v sále a byli jsme připraveni jít situaci zklidnit. Zásah z naší strany už nebyl zapotřebí, protože policejní služba šla poslance Volného zpacifikovat.  Dva policisté menšího vzrůstu se doslova pověsili na obrovitého Volného a ostatním poslancům pomohli,“ líčí dramatické chvíle místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček.

Dění ve Sněmovně označil za skandální a ostudné. „Dostali jsme se na úroveň některých parlamentních kultur, jejichž parlamentní potyčky jsme vždy odsuzovali. Doposud dolní komora podobný incident ve své historii nezažila. Jedná se o naprostý extrém, který nemůže tolerovat. Volný svým jednáním zostudil Sněmovnu. Každý rozumný člověk musí takové jednání odmítnout,“ čílí se člen Sněmovního výboru pro obranu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) poté Volného vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Následovat bude disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru. Objevují se spekulace, že by Volný měl být vyloučen. „Pan Volný by měl okamžitě složit mandát. Násilí nejen ve Sněmovně je totiž nepřijatelné,“ tvrdí Chvojka. Žáček však tvrdí, že administrativně se nejedná o jednoduchý proces. „Odebrat někomu poslanecký mandát není úplně snadné. Každý poslanec byl zvolený jako konkrétní osoba, jemuž dali voliči důvěru.“

Žáček, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, netuší, jak by měl být Volný sankcionován. „Jelikož se takový incident odehrál ve Sněmovně poprvé, netuším, jaký trest může padnout. Ani nedokážu predikovat, zda by potyčku mohla řešit policie v trestně právní rovině.“ Předseda Sněmovny Radek Vondráček pro Českou televizi uvedl, že by Volnému mohl být odebrán celý měsíční plat, což by ale považoval za malou sankci. „Uvidíme, nebudu předbíhat,“ odmítá se poslanec občanských demokratů pouštět do jakýchkoli spekulací. Volný navíc na sebe upozornil ještě před potyčkou, a to tím, že v dolní komoře odmítá nosit roušku.

Pavel Žáček si myslí, že dnešní incident vysílá k voličům jasný signál, aby si dobře rozmysleli, koho do Sněmovny vyšlou. „Záleží na voličích, zda chtějí, aby je i nadále ve parlamentu zastupovali nekulturní rváči anebo poslanci, kteří se chovají kultivovaně a hájí jejich zájmy,“ uzavírá historik a politolog pro EuroZprávy.cz

Související

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.
Lubomír Volný

Volný u soudu odmítl, že by kvůli ivermektinu šířil poplašnou zprávu

Bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) dnes u soudu odmítl obžalobu ze šíření poplašné zprávy o léku ivermektin. Uvedl, že dostal informace o diskreditační kampani proti přípravku, kvůli které mohou lidé i zemřít. Odmítl se však vyjádřit k tomu, zda takové zprávy následně zveřejnil na sociálních sítích.

Více souvisejících

Lubomír Volný (SPD) Poslanecká sněmovna Pavel Žáček (novinář) Jan Chvojka (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 45 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy